Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

yeni işyeri açacak olan esnafa dikkatle!

yeni işyeri açacak olan esnafa dikkatle!
Bu haber 03 Ağustos 2017 - 23:07 'de eklendi ve 50 kez görüntülendi.

Antakya Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü yeni işyeri açacak olan esnafa yönelik önemli bir duyuruda bulundu.

Açıklamada şöyle denildi;

”Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek himayelerine aldıkları bir kampanyayla  2017 yılı “Dilimiz Kimliğimizdir” başlığı ile “Türk Dili Yılı” olarak ilan edilmiştir.

Bu bağlamda; günlük yaşamda dilimize girerek yozlaşmaya neden olan yabancı kelime ve sözcüklerin engellenmesine katkıda bulunmak ve ilçemiz genelinde toplumsal ve ticari hayatın daha huzurlu ve sağlıklı bir ortamda devamının sağlanması amacıyla Antakya Belediye Meclisi tarafından  03.07.2017 tarih ve 67 sayılı karar  yürürlüğe girmiştir.

Yürürlüğe giren karar ile Antakya Belediyesi İlan ve Reklam Uygulama Yönetmeliğinin üçüncü kısmındaki “İzin Mercii ve Denetim Yetkisi” başlıklı 38. Maddesine ek yapılarak “Her türlü ilan, reklam ve tanıtım amacıyla konulan pano, tanıtıcı levha, tabela, afiş ve benzerleri ile diğer uygulamalarda uluslararası markalar ve tescil edilmiş isim ve ünvanlar haricinde Türk dilinin ve Türkçe sözcüklerin kullanılması zorunludur. Türkçe isimler ve Türk alfabesindeki 29 harf içinde yer almayan harfler ile Türk dilinin temel kurallarına aykırı yabancı kaynaklı sözcükler kullanılamaz. Aksine hareket edenler hakkında yönetmeliğin ve ilgili yasaların cezai hükümleri tatbik edilir. Bu hükme aykırı tabela, ilan vb. kullanan işyerlerine İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı verilmez.” Denilmektedir.

Antakya Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, söz konusu meclis kararı gereğince yeni işyeri açacak vatandaşlarımızın işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alabilmeleri ve mağduriyet yaşamamaları için işyeri unvanı olarak yapılan düzenlemeye uygun olan unvanları kullanmaları gerektiği bildirilmiştir.

Esnafımız konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Antakya Belediyesi Odabaşı Ek Hizmet Binasında bulunan Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’müzden alabilirler.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER