Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

Tedavileri Tamamlanan Kaplumbağalar Samandağ’dan Denize Bırakıldı!

Tedavileri Tamamlanan Kaplumbağalar Samandağ’dan Denize Bırakıldı!
Bu haber 03 Ağustos 2017 - 22:27 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.

Mustafa Kemal Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım ve Tedavi Merkezinde (DEKİYM) üç aydan beri devam eden tedavi ve rehabilitasyon süreçleri tamamlanan iki Caretta Caretta ve bir CheloniaMydas türü deniz kaplumbağası Samandağ Sahilinden doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

MKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve DEKİYM Müdürü Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ, Mustafa Kemal Üniversitesi olarak 2005 yılından beri deniz kaplumbağası ile ilgili faaliyetlere devam ettiklerini belirtti.

Cheloniamydas deniz kaplumbağaları için Doğu Akdeniz çevresindeki en önemli yumurtlama alanının Samandağ olduğunu söyleyen Aktuğ,Akdeniz Bölgesindeki oranın dörtte birinin Samandağ kumsalına geldiğini ifade etti.

Faaliyetlerini Samandağ Kaymakamlığı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile koordinasyonlu şekilde yaptıklarını belirten Enes Aktuğ:

“Mustafa Kemal Üniversitesi olarak yaralı kaplumbağaların rehabilitasyonu için 2010 yılında ilk yardım ve tedavi merkezi kurduk. Orman ve Su İşleri Bakanlığıyla Hatay Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım ve Rehabilitasyon Merkezini Üniversitemiz bünyesinde kurarak üniversitemizdeki mevcut merkezle birleştirdik.

Üniversitemizdeki birimi yoğun bakım ünitesi diğer birimi rehabilitasyon ünitesi haline getirdik. Hastane ortamında modern tıbbın gerektirdiği koşullarda gerekenleri yapıyoruz. Ultrasonlu tedavi, ultrasonlu muayene, radyografik, bilgisayarlı tomografi muayene yöntemlerini kullanıp hastalığın teşhisine göre tedaviyi gerçekleştiriyoruz.” Dedi.

Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım ve Tedavi Merkezinde tedavi ve rehabilitasyon süreçleri devam eden 4 kaplumbağanın daha bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Altuğ, tedaviye getirilen kaplumbağalar çoğunlukla kafa travmalı olarak getirildiğini, balıkçılıkla uğraşan vatandaşların ağlarına takılan bu hayvanlara zarar vermeden ilgililere haber vermeleri gerektiğini, bu davranışın neslin devamı için elzem olduğunu söyledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER