Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

bulunduğunuz ilde size en iyi hizmet veren firmalar.kütahya evden eve nakliyatafyon evden eve nakliyatkars evden eve nakliyat

Öğretmenleri,Öğrenciler ve Velilerle Karşı Karşıya Getirmeyin!

Öğretmenleri,Öğrenciler ve Velilerle Karşı Karşıya Getirmeyin!
Bu haber 05 Nisan 2018 - 1:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Hatay Şubeleri ortak basın açıklamasıyla ‘Performans değerlendirmesine hayır’ dediler.

Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Deniz Ezer ve Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı H. Suat Sadış, yönetim kurulları adına ortak bildiriyi Antakya köprübaşında birlikte okudular.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamuda performans değerlendirmesine dayalı, esnek ve güvencesiz bir istihdam sistemi oluşturmak, iktidarın uzun süredir gündemini oluşturuyor. MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği’ taslağı hazırlandı.

Öğretmenleri ALO 147, BİMER, CİMER gibi uygulamalarla veliyle ve öğrenciyle karşı karşıya getiren, sürekli baskı altında tutan MEB, son olarak ise 9 Haziran 2017 tarihli Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi” hedefleri arasında eğitimde performans değerlendirme uygulamasına da yer vermiştir.

Öğretmen yeterliliklerinde bilimsel, objektif ve evrensel standartlar yerine, öğretmenleri her açıdan baskı altına alacak olan ‘Performans değerlendirme’ uygulamalarının benimsenmesindeki ısrar, MEB’in asıl amacının ne olduğunu açıkça göstermektedir. Öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için piyasacı yöntemleri hayata geçirmek, onları objektifliği tartışılır sınavlar, değerlendirmeler ve testlere tabi tutmak, ağır performans baskısı altında angarya çalışmaya yönlendirmektir.

Öğretmenlerin performansı için yapılacak değerlendirmede ortaya çıkacak olan performans notu okul müdürü, zümre öğretmenleri, zümre dışı öğretmenler, veliler, öğrenciler ve öğretmenin öz değerlendirmesi sonucunda elde edilecektir. 4 yılda bir yapılacak sınav notu da o yıl değerlendirmeye eklenecektir.

MEB’İN GERÇEK HEDEFİ ÖĞRETMENLERİN NİTELİĞİNİ ARTTIRMAK MI?

MEB’in uygulamaya çalıştığı performans değerlendirme yönteminin dünyanın hiçbir yerinde yakın bir örneği yoktur. “Performans değerlendirmesi” bahanesiyle öğretmenleri; öğrenciler ve velilerle karşı karşıya getirecek, öğrenci ve veliyi ‘memnun edilecek müşteri’ ; öğretmeni ‘satış görevlisi’ olarak gören bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir!

Ayrıca söylemek isteriz ki; MEB’in mevcut haliyle uygulamayı düşündüğü, öğretmen, öğrenci ve velilerin hepsinin değerlendirme sürecine dahil edildiği şekliyle bir performans değerlendirme uygulaması dünyanın hiçbir ülkesinde bulunmamaktadır.

Öğretmenlerin ve tüm eğitim emekçilerinin hakları için farklı sendikalarda mücadele yürüten bizler, mesleğimizin geleceğini tehdit eden “performans değerlendirme” sistemine karşı birlikte mücadele etme ve bu uygulamayı durdurma yönünde ortak bir kararlılık içindeyiz. Bizler Eğitim Sen ve Eğitim İş sendikaları olarak tüm eğitim emekçilerini hiçbir ayrım gözetmeksizin katkı sunmaya ve haklarımız için birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
escort bayan sex izle