İl ve ilçe müftüleri…

29 Temmuz 2017 - 0:33 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi.
resim

Hatay Barosu Kadın Hukuku Komisyon Başkanı Av. Meral Asfuroğlu,yaptığı yazılı açıklamada;Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı ile il ve ilçe müftülerine de evlendirme memuru yetkisinin verilecek olmasını sert bir dille eleştirdi.

Asfuroğlu,açıklamasında şunları kaydetti:

mrl

”Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geldi. Tasarıyla, il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasına ekleniyor.

İmamlara verilecek nikah yetkisi medeni hakların ve sosyal hayatın ,kısacası yaşamın din kuralları ile düzenlenmesi demektir. Yapılacak değişikliklerle evlendirme yetkisi gibi,ileriki günlerde dini kurumlara boşama yetkisini de bırakabilirler.Bu kararla birlikte erken yaşta ve zorla evliliklerin önü açılacak. Kadınlar evlilik, miras, boşanma haklarında güvencesiz bırakılacak,kadınların boşanma ve miras haklarının geriye gitmesine neden olacak.

Müftülerin nikah kıyması çocuk yaşta evliliklerin önünün açılması demek. Evlilikler belli bir prosedüre bağlıdır.

Medeni kanunda evlilik yaşı vardır. Medeni kanun bir kenara atılacaktır . Şimdi yapılan geriye dönüş hareketidir.

Hukuk devletinde böyle  bir düzenlemenin olmaması gerekir.Kadını evlendirmek, eve kapatmak, gereken yaşta özgür iradesiyle eş seçimini engellemek, kadını sadece aile içindeki rolüne sıkıştırmak kabul edilemez.

Kadınların Medeni Kanuna dayalı hakları,dini referanslarla değiştirilemez. Medeni Kanun’daki kazanımlar kadınların mücadelesiyle elde edilmiş kazanımlardır. Bu değişiklikle,akraba evlilikleri ve çocuk yaştaki evlilikler artacak. Düzenlemeyle evlilik öncesi sağlık raporu gibi birçok prosedür gözetilmeyecek.

 Hatay Barosu Kadın Hukuku Komisyonu olarak bizler, medeni kanunla tanınmış haklarımızın  ve Cumhuriyet kazanımlarımızın elimizden alınmasına şiddetle itiraz ediyoruz. Tasarının yasalaşmaması için her türlü demokratik mücadelemize devam edeceğimizi kamu oyuna paylaşıyoruz.”Dedi.