Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

Hazırlanışı ayrı bir ustalık istiyor, yemesi ayrı!

Hazırlanışı ayrı bir ustalık istiyor, yemesi ayrı!
Bu haber 09 Ağustos 2017 - 1:46 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.

Coğrafya İşareti Tescili bulunan Antakya künefesi sadece hazırlanışıyla değil yeme adabıyla da Antakya için manevi bir değer.

Künefe peynir ile yapılan bir kadayıf tatlısı, fakat sadece bu şekilde tanımlamak özellikle Antakyalılar için yeterli değil. Peyniri özel, yağı özel değilse ve kadayıfı ideal bir zamanda hazırlanmamış ise Antakyalılar ona künefe demiyor.

Hazırlanışı ayrı bir ustalık istiyor, yemesi ayrı. Künefenin incelikleri bu kez de Antakya’da çekilen bir filmin setinde konu oldu.

Yönetmenliğini Mehmet Demir Yılmaz’ın, görüntü yönetmenliğini Argyrs Theos’un, müziklerini de Derya Köroğlu’nun yapacağı “İki İyi Çocuk” filminin başrollerinde Sarp Leventoğlu ve Kazım Karakadıoğlu yer alıyor.

Ayrıca kadroda, Günay Karacaoğlu, Devrim Akın, Sevcan Yaşar ve Şeyda Terzioğlu var. Murat Serezli ve Hamdi Alkan’ın da konuk oyuncu olarak yer aldığı İki İyi Çocuk” filminin çekimleri medeniyetler şehri Antakya’da başladı.

Gülen yüzlerin olduğu, gerçek bir kötünün bile olmadığı bir hikâyeyi anlatan “İki İyi Çocuk” filminin kamera arkası da eğlenceli ve renkli geçiyor. Antakya Sanayi Odası (ATSO) başkanı Hikmet Çinçin, Antakya’da geçen sıcacık bir dostluk hikâyesini anlatan “İki İyi Çocuk” filminin setini ziyaret etti.

Çinçin, oyunculara Coğrafi İşaret Belgesi ile Hatay’a özgü olduğu tescillenen künefe tatlısının nasıl yenmesi gerektiğine dair adap kurallarını anlattı.

Yöresel lezzetler koruma altında Geçtiğimiz hafta Hatay’ın anavatana katılmasının 78. yıldönümünde Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 78 metrelik künefe halka ikram edilmişti.

Etkinlik, “künefe yemek isteyen kalabalık izdiham yarattı” ya da “halk künefeyi elleriyle yedi” şeklinde basında yer almıştı.

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, çıkan haberlere yanıt olarak;

“Kentin milli ve manevi değerlerine sahip çıkmaya çalışıyoruz, künefeyi nasıl sadece Antakyalılar hakkını vererek lezzetli bir şekilde yapıyorsa, yeme adabını da en iyi onlar bilirler. Coğrafya İşareti Tescili bulunan Antakya künefesi sadece hazırlanışıyla değil yeme adabıyla da Antakya için manevi bir değer” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER