Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

HATAY EKONOMİK GELİŞİMİ İÇİN…

HATAY EKONOMİK GELİŞİMİ İÇİN…
Bu haber 13 Haziran 2017 - 17:49 'de eklendi ve 38 kez görüntülendi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) tarafından düzenlenen “Hatay’ın Ekonomik Gelişimi” isimli toplantı; dün İskenderun’da gerçekleşti.

İTSO konferans salonunda gerçekleşen toplantıya;

HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın yanı sıra CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, İskenderun Kaymakam Vekili ve Payas Kaymakamı Hakan Kılıçkaya, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Yılmaz ile birlikte çok sayıda STK, dernek ve oda temsilcisi katıldı.

Toplantıya ev sahipliği yapan ve toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Levent Yılmaz, İskenderun’un stratejik ve ekonomik önemine vurgu yaparak, gelişim ile büyümenin birlikte yapılacak planlı çalışmalarla gerçekleşeceğini söyledi.

BAŞKAN SAVAŞ: ARTAN NÜFUSLA BİRLİKTE GELİRLERİMİZİ DE ARTTIRMALIYIZ

Komşu ülke Suriye’de devam eden savaşın Hatay ekonomisini olumsuz etkilediğini belirterek konuşmasına başlayan HBB Başkanı Lütfü Savaş:

“Komşumuzdaki savaşın psikolojik ve ekonomik yansımalarının yanı sıra ihracatımızdaki olumsuz yansımaları üretim ve istihdamı durdurma noktasına getirdi. Bu durumdan kurtulmanın çıkış yollarını hep birlikte aramalıyız. Ekonomik göstergelerde 4. bölgede yer alan şehrimizi 5. bölgeye taşıma gayreti içindeyiz. Gerek biz gerek ilçe belediyeleri Suriye’den gelerek şehrimizde kalan ve ekonomik muafiyeti olan sığınmacılara hizmet veriyoruz. Artan nüfusla birlikte gelirlerimizi de arttırmalıyız” dedi.

Atılacak adımlara siyasi gözle bakılmaması gerektiğini de belirten Başkan Savaş:

“Ankara’nın desteğini alarak kentimizi aydınlık yarınlara hazırlamalıyız. Kentimizin geleceği için en az 500 bin kişinin katılım göstereceği, Hatay’ı birleştirecek, yarınlara taşıyacak projeler için el ele vererek hep birlikte imza atmalı ve imza kampanyası başlatmalıyız. Bunun startını İskenderun’da veriyoruz” diyerek kentin geleceği hakkında umut dolu sözler sarf etti.

EMEKLİ BÜYÜKELÇİDEN SİYASİ ANALİZLER

Toplantının dikkat çeken konuklarından biri de emekli büyükelçi Mithat Rende idi.

Dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmelerden çeşitli örnekler vererek konuşmasına başlayan Rende;

 Bölge ekonomisinin güçlenmesi için bölgedeki barışın sağlanması ve Türkiye’nin sürece katkı vermesi gerektiğini belirtti.

Konuşmasının devamında Suriye’deki istikrarın yeniden inşa edilmesi için çaba harcanması gerektiğini de ifade eden Rende, 2021 yılında Hatay’da gerçekleşecek olan EXPO’nun Hataylılar ve bölge insanı için çok önemli bir şans olduğunu söyledi.

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN İMZA KAMPANYASI İLE ANKARA’YA SESİMİZİ DUYURMALIYIZ

Toplantının kapanış konuşmasını gerçekleştiren ekonomist Mert Yıldız da, Hatay’ın marka kent olmasının önemine değinerek:

“Hatay, demografik ve stratejik öneme sahip bir şehir. Bu konumdaki kentlerin gelişim göstermesi için üç etken vardır, lider ve vizyonu, strateji ve organizasyon. Herkes siyasi kimliğini bir kenara bırakarak şehrin büyüyüp gelişmesi için Hataylı kimliğini ön plana çıkarmalı. Hatay Büyükşehir Belediyesinin başlattığı imza kampanyasıyla birlikte sesimizi Ankara’ya duyurmalıyız. 500 bin imza ile Türkiye’de bir ilki başarabiliriz. Diğer illere örnek olarak marka değerimize katkı sunabiliriz” dedi.

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER