Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

HATAY EĞİTİM-İŞ:YGS’DEKİ BAŞARISIZLIK…

HATAY EĞİTİM-İŞ:YGS’DEKİ BAŞARISIZLIK…
Bu haber 31 Mart 2017 - 15:35 'de eklendi ve 48 kez görüntülendi.

Hatay Eğitim İş Sendikası, önceki gün sonuçları açıklanan YGS ile birlikte ortaya çıkan olumsuz tablonun sorumlusunun bugünkü yanlış eğitim politikasının sonucu olduğunu savundu.

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Hatay Eğitim İş Şube Başkanı Suat Sadış, şunları paylaştı:

7-7-mgu8glv

“AKP’nin gerici eğitim politikaları ve YGS sınav sonuçları arasındaki ilişki, 2017 yılında da doğru orantılı olarak gerçekleşti. Yani demokratik, bilimsel, çağdaş, laik, kamusal ve parasız eğitimin yerine AKP’nin getirdiği 4+4+4 gerici eğitim sistemi ile YGS deki başarısızlık %30 oranında arttı.

2161 Bin öğrencinin sınavının geçerli sayıldığı sınavda, 39 bin öğrenci sıfır çekti. 900 Bin öğrenci 1 tane bile fen sorusu çözemedi. 420 Bin öğrenci 1 tane bile matematik sorusu çözemedi. Türkçe ortalaması 19’dan 17 doğruya düştü. Matematik ortalaması 7,8’den 5,1 doğruya düştü. Fen Bilimleri ise 4,6 da kaldı. 665 Bin öğrenci 180 barajını geçemedi.

Eğitim -İş olarak bu tablodan açıkça okuduğumuz durum, ülkemizi geleceği olan gençlerimizin aslında bir geleceklerinin olmadığıdır. Bu sonuçlar, AKP’nin eğitimi gericileştirmesinin ve özelleştirmenin sonuçlarıdır.

Eğitimden laikliği söküp atmasının sonuçlarıdır. Öğretmenleri itibarsızlaştırmanın sonuçlarıdır. Öğretmenlere yoksulluk sınırının altında ücret vermenin sonucudur. Yandaş yöneticiler atamalarının sonucudur. Eğitim emekçilerinin savunma hakkı verilmeden açığa alınmasının ve ihraç edilmesinin sonucudur. Eğitim emekçilerinin iş güvencesinin yok edilmek istenmesinin sonucudur.

Çare bellidir. Önce Anayasa değişikliği ile getirilmek istenen tek adam sistemine ‘hayır’ demek, sonra AKP’den ve Türkiye’yi çökerten politikalarından kurtulmaktır. Eğitim-İş olarak umudumuz; demokratik, laik, bilimsel, kamusal ve parasız eğitimden yana olan eğitim emekçileri ve halkımızın karanlığa karşı aydınlığı savunacak iradeye sahip olduğudur. Bu inançla, Eğitim-İş olarak, Mustafa Kemal ‘in ışıklı yollarından yürümeye devam ederek; Cumhuriyetin kazanımlarını, demokrasiyi, laikliği, bilimi, adaleti, barışı, özgürlükleri ve eşitliği sonuna kadar yılmadan, korkmadan savunacağız.”Dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER