Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

if(get_option('fface')) {echo '
';} else {echo '';} ?>

HASİAD KESİNTİLERE DİKKAT ÇEKTİ!

HASİAD KESİNTİLERE DİKKAT ÇEKTİ!
Bu haber 23 Ocak 2022 - 14:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği(HASİAD) Başkanı Murat Hayzaran,yaptığı açıklamada:“Çevrim santrallerinde doğal gazın sınırlanması üzerine organize sanayi bölgelerinde yaygın olarak elektrik kesintilerinin devreye alınmaya başlanılması ile birlikte sanayide elektrik kesintisi bir çok sektörü ve ekonomimizi olumsuz etkileyecektir.“dedi.

Hayzaran,açıklamasına devamla şunları söyledi:

Elektrik ve doğalgaza gelen zamlardan yakınırken, şimdi de İran’ın doğalgazda kesintiye gitmesi elektrik üretimini olumsuz etkilemiştir.

Ülke genelinde 24 Ocak Pazartesi günü saat 00:00’dan itibaren organize sanayi bölgeleri ve bölge dışındaki tüm sanayi tesislerinde haftanın 3 günü elektrik kesintisinin uygulanacak olması sebebiyle ülke sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen duracaktır. Bu durum üretim zincirine maalesef olumsuz yansıyacaktır.

3 gün süreyle üretim durduğunda, sözleşmeye bağlanılarak taahhüt edilen teslimatlarda aksamalar yaşanacak, müşteri kayıpları ile hukuki ihtilaflar kaçınılmaz olacaktır. Plastik, galvaniz, çimento ve cam gibi bazı sektörlerin üretimlerini yeniden açma maliyetleri çok yüksek olacak, hammadde kayıpları yaşanarak maalesef stok çöpü oluşacaktır. Süt ve süt ürünleri ile iştigal eden fabrikalar durunca tonlarca süt ziyan olacaktır. Keza soğuk zincirin önem arzettiği ve muhafazayı gerektiren et, tavuk ve balık gibi ürünlerle iştigal eden sektörler de maalesef bu süreçte zarara uğrayan sektörlerden sadece birkaçı olacaktır.

Enerji kesintisi aynı zamanda gıdada tedarik zincirinin kopmasına, ürün kalitesi, güvenilirliği ve üretim miktarı gibi bir çok açıdan soruna neden olacağı gibi stokçuluk ve enflasyon gibi istenilmeyen durumlara da yol açacaktır.

Şu anki durum her ne kadar haftalık bir plan ve 3 günü içermekteyse de takip eden süreçte benzer bir durumun yaşanıp yaşanmayacağını bilememek sektörleri gerek iş programı yapma gerekse sözleşmesel taahhütlerde bulunma konularında zorlayacaktır.

Ekonomik krizden çıkış yollarından biri olarak görülen “Daha Çok Üretim” ve “Daha Çok İhracat” yapılabilmesi için enerji tedarik sorunlarının önceden ve zamanında öngörülerek bu konuda tedbirler alınması gerekmektedir. Enerjide arz güvenliği, planlama, üretim aksaklığı en önemli gündemlerden biridir. Enerji kısıtlaması konusunda sektörel bazlı ve öngörülebilir ivedi çözümler üretilmesi gerekmektedir.”dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
TAHSİN KIRIK:HÂLÂ ÇÖZÜLMEMİŞ YAKICI SORUNLARIMIZ VAR!
TAHSİN KIRIK:HÂLÂ ÇÖZÜLMEMİŞ YAKICI SORUNLARIMIZ VAR!
HAYZARAN:YETKİLİLERDEN BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ!
HAYZARAN:YETKİLİLERDEN BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ!
ATAKAŞ HATAYSPOR BU HAFTA COŞTU!
ATAKAŞ HATAYSPOR BU HAFTA COŞTU!
ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ MEMLEKETİ HATAY’A UĞURLANDI!
ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ MEMLEKETİ HATAY’A UĞURLANDI!
UKOME TOPLANTI KARARLARI…
UKOME TOPLANTI KARARLARI…
ALİ YERAL:İSYAN EDİYORUZ!
ALİ YERAL:İSYAN EDİYORUZ!