Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

if(get_option('fface')) {echo '
';} else {echo '';} ?>

GAZETECİ ÖZTÜRK, MERAK EDİLEN SORULARI SORDU!BAŞKAN SAVAŞ YANITLADI!

GAZETECİ ÖZTÜRK, MERAK EDİLEN SORULARI SORDU!BAŞKAN SAVAŞ YANITLADI!
Bu haber 18 Mayıs 2020 - 18:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 16 Mayıs Cumartesi günü Gazeteci Mithat Öztürk’ün hazırlayıp-sunduğu sosyal medya kendi İnstagram hesabı üzerinden canlı yayınlanan programın söyleşi konuğu oldu.

HÜKÜMET VE SAĞLIK BAKANLIĞI ORTA DERECEDE ETKİLİ”

Gazeteci Mithat Öztürk’ün koronavirüs ile alakalı hükümetin aldığı tedbirler ile alakalı sorularını yanıtlayan Başkan Savaş, “ Bu işin sağlık ve ekonomik boyutu var. Tabi ikisi de birlikte siyasetçilerin beklemiş oldukları siyasi boyut da var. Bu açıdan bakacak olursanız Türkiye’de benim gördüğüm hükümet veya Sağlık Bakanlığı orta derece etkili. Ne başarılı ne de başarısız diyebiliriz. Çünkü Almanya, Japonya, Amerika, İtalya ve Fransa gibi başarılı örnekler var. Biz tam ikisinin ortasındayız” dedi.

“EVRENSEL VE KİŞİSEL HİJYEN KURALLARINA UYMAMIZ LAZIM”

Başkan Savaş, Bu virüsle biz birçok şeyi öğrendik. Öncelikle bu virüs insan olduğumuzu hatırlattı bize. Ayrıca bir ailemiz olduğunu hatırladık. Ben üniversite hayatımda dahil olmak üzere ailemle ilk defa bu kadar zaman geçirebildim. Sağlığımızın önemli olduğunu da bu şekilde hatırlamış olduk. Dostlarımızın olduğunu da hatırlattı bize. Biraz da işin ekonomik boyutunu hatırlattı. Göremediğimiz sadece hissettiğimiz bir virüs vücudumuza geçince üremeye başlıyor ve sizi rahatsız ediyor. Yani bütün bu çerçevede bakacak olursanız ekonomik çarkların dönmesi lazım. Biz bu ve bundan sonraki süreç içerisinde bu ve bunun gibi hastalıklarla karşılaşacağız. Pandeminin ikinci ve üçüncü periyodlarını göreceğiz. Bundan sonra bulaşıcı hastalıklardan korunmak için evrensel ve kişisel hijyene kurallarına uymamız lazım. Biz bununla birlikte normal hayat adapte olmaya devam edeceğiz. Hükümetin bu konuda atmış olduğu adımlarında yerinde değil deme şansına sahip değilim. Çünkü bir yerden başlanması lazım. Futbol kulüpleri, futbolcular ve antrenörler herkes her kafadan bir şey söylüyor. Söylerken de bazı şeyleri bilmemiz gerekiyor. Bir futbolcu 2-3 Milyon dolara oynuyor. ya da bir antrenör 2 buçuk Milyon dolara geliyor. Küçücük bir virüsten dolayı da maçlar oynanmasın deniliyor. Ama baktığınız da bunların hepsi para ile dönüyor. Bu anlamda ortayı bulmak lazım. Bu çerçevede hem hastalıkla yaşamayı öğrenmek hem de hayatı normalleştirmek lazım” dedi.

İNSANLAR HASTA DEĞİLMİŞ GİBİ RAHAT BİR ŞEKİLDE VİRÜS TAŞIYABİLİYORLAR”

Hatay’daki koronavirüs durumu hakkında bilgi veren Başkan Savaş,” Biz birbirimize sarılmadan, tokalaşmadan ve yan yana oturmadan rahat edemiyoruz. Sosyal mesafeyi ve kişisel hijyene dikkat etme konusunda ya çok çekingen duruyoruz ya da her şey normalmiş gibi hareket ediyoruz. Bir enfeksiyon hastalıkları uzamanı olarak dışarıda maske takmayı önermeyiz. Ama bu virüs %75-80 arasında asemptomatik gelişiyor. İnsanlar hasta değilmiş gibi rahat bir şekilde virüs taşıyabiliyor insanlara. Daha önce hastalar veya hastalarla yakın temasa geçmiş,hasta yakınları ve sağlık çalışanları maske taksın diyorduk. Bu durumlardan dolayı o tabuyu yıktık. Bu virüs ortalama dört kişiden üçünde semptomsuz oluşabiliyor. Hal böyle olunca insanlara maske ile dolaşsın dedik” ifadelerini kullandı.

HİJYEN KONUSUNDA DİKKAT ETMELİ VE ÇOCUKLARIMIZA BU KONUDA BİLGİLER VERMELİYİZ”

Konuşmalarının devamında Başkan Savaş, “ Bu virüsle beraber yaşamayı öğreneceğiz ve hayatı ne kadar hızlı bir şekilde eski haline getirirsek insanlar da ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak o kadar rahat edecekler. Çünkü milyonlarca insan her tarafta işsiz kaldı. Günü birlik çalışan veya haftalık çalışanlar da muhtaç duruma geldiler. O nedenle normalleşme için var gücümüzle çalışmalıyız. Şuanda 4 bin civarında insan koronavirüsten hayatını kaybetti. Ben inanıyorum ki kalp krizinden 100 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Ben her gün vefat eden insanların yakınlarını arıyorum ve başsağlığı diliyorum. Bunu yaparken de ölüm sebeplerini soruyorum. Toplumda şuanda hayatını kaybedenlerin ortalama %30’u kalp hastalığından vefat etmekte. Yaklaşık %30-35’i kötü hastalıktan hayatını kaybediyor. Bu nedenle bu virüs dolayısıyla hayatını kaybedenler diğerlerine göre çok daha az. Birçok virüs, bakteri veya parazit hem vücudumuzda bulunuyor hem de dışarıdan alıp bizi hastalıkla hayatımızı kaybedecek seviyede bize sıkıntı yaratabilecek durumda. Bu nedenle biz hastalıkla birlikte hijyen meselesine dikkat etmeli ve çocuklarımıza bu konuda bilgiler vermeliyiz. Her gün yoğun bir tehlike varmış gibi kendimizi koruyarak hayata adapte etmemiz lazım” dedi.

ADALET VE EŞİTLİK KONUSUNDA HERKES BİZE AYNI MESAFEDEDİR”

HATSU’da yaşanan bir takım iddiaları yanıtlayan Başkan Savaş, “ Ortada bir iddia var. O iddianın da doğru ise tescillenmesi lazım. Bunun için de her iki tarafa da soruşturma açtık. Kanunen iki arkadaşımızı da aynı insanın sorgulaması lazımmış. Bu sorgulamayı iki taraf için de Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri yapıyor. Bu sorgulama bitmeden ve bazı şeyler kesinleşmeden herhangi bir şey yapma şansımız yok. Bu iki arkadaşımız dışında da her gün birçok konu konuşuluyor. Ben bunun için hiç kimseyi görevden almadım yerini de değiştirmedim. Ama bazı iddialar doğru çıktığı zaman arkadaşımıza cezasını veriyoruz. Ya işten atıyoruz, memursa yerini değiştiriyoruz, görevden alıyoruz veya adliyelik bir konu ise adliyeye sevk ederek suç duyurusunda bulunuyoruz. Ama biz kimsenin suçluluğu kesinleşmeden bir suç azledemeyiz ve o kişiyi cezalandıramayız. Bu iddianın her iki taraf için de ispat edilmesi gerekiyor. Dinsel, mezhepsel, etnik veya bölgesel olarak üstünlük sağlamak istedikleri hangi konu varsa ben buna karşıyım. Herkes bizim yanımızda ve karşımızda eşittir. Adalet ve eşitlik konusunda herkes bize aynı mesafededir. Ben soruşturma bitmeden bu konuda karar vermem. Kul hakkı hakların en kutsalıdır. Kutsal haklara da inananların başında ben geliyorum. Birileri üstünlük sağlamaya çalışıyor ve toplumun huzurunu bozmaya çalışıyorsa karşısında beni bulur. Bu şehrin huzurunu kimseye bozdurmayız” ifadelerini kullandı.

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ile sebze hali ile alakalı çıkan sorunlar hakkında görüşlerini bildiren Başkan Savaş, “Bu hali iktidar partisi bakanlık uhdesine alıp kendi yapıp kendi işletmek istiyordu. Öyle bir kanun hazırlığı vardı. Daha sonra ilçelerin üzerine verilip işletme istendi. Ve biz Antakya’da 200 dönümlük arazi aldık. Her şeyimizi hazırladık ve projemizi yaptık. İhaleye çıkacaktık fakat konu bu aşamaya gelince biz de beklemeye geçtik. Çünkü yapacağımız birçok iş var. Projenin yarım kalmasını istemedik. Ve 200 dönümlük arazi içerisine sadece hal değil tarım ve ticaret merkezi olarak düşündük. İçinde oteli, bankası, lokantası, kafeteryası ve depolarının olacağı şekilde düşünüldü. İçerisinde de 160-200 civarında dükkânı vardı. Bunu ilçenin yapma sansı yok” dedi.

BANA LAF ATTIĞINDA BİR DE İKTİDARIN YANLIŞLARINA LAF ATSAYDI”

Başkan Savaş, Türkiye’deki ekonomik tablo ortada bu yüzden de beklemeye geçtik. Sayın Çinçin ihracat durmuşken, lojistik sektörü kötü ve esnafın üçte biri Suriyeli olmuşken bunlarla ilgili hiçbir şey söylemiyor. İktidarın buradaki temsilcisi gibi hareket ediyor. Ben isterdim ki bana laf attığında bir de iktidarın yanlışlarına laf atsaydı. Bu arkadaşımız ticaret, iş adamlarının ve iş dünyasının temsilcisi değil de sanki iktidarın il başkanı gibi davranıyor. Ama istiyorsa bilgi ve belge konusunda arar buluruz. Ben o işlere tenezzül edecek bir insan değilim. O konuda kimlerin canı yanmışsa bu arkadaşlarımız bu işin peşine düşsün” dedi.

Konuşmalarının devamında Başkan Savaş, “ Bize resmi kurumların ortaklığı gerektiği söylendi. Biz de ortak olduk. Bize bugüne kadar ne hesap verdiler ne de fikrimizi sordular. Mühim olan sorumluluk makamındaki insanın hesap verebilmesidir. 7.2 Milyon Euro’luk bir sıkıntı varsa bu sıkıntıyı tek tek çıkarıp sizin karşınızda veya basın önünde nereye ne harcama yaptığını anlatması lazım. Hatay’da bu kadar sorun varken bu arkadaşımız bakanları ve milletvekillerini alkışlıyor. Hataylıların hiç mi sorunu yok. İktidar her şeyde haklı da Hatay Büyükşehir Belediyesi haksız oluyor” ifadelerini kullandı.

LARVALARI YOK ETMEK İÇİN 95 BİN NOKTADA HASERE İLE MÜCADELE EDİYORUZ”

Hatay’daki haşere ile mücadele çalışmaları hakkında da önemli bilgiler paylasan Başkan Savaş, “Normalde ilaçlama için Sağlık Bakanlığı Haziran ayında izin vermekte. Tabiata faydalı organizmaların öldürülmemesi için Haziran ayı başında izin veriliyor. Havadan ilaçlama konusunda Sağlık Bakanlığından yeni izin çıktı. Bazı ilçelerimizde ilaçlamalara başladık. Ama pazartesi gününden itibaren bütün ilçelerimizde ilaçlama yapacağız. Havalar ısınınca Sağlık Bakanlığı izini erkene çekti. Larvaları yok etmek için 95 bin noktada haşere ile mücadele ediyoruz” dedi.

Su kesintileri ile alakalı gelen soruları yanıtlayan Başkan Savaş, “ Kolay kolay su problemimiz yok. Kuyularda sıkıntı çıkarsa veya elektrik kesintisi olursa sularda problem oluyor. Onun dışında şuanda su yetersizliği çektiğimiz bir yer yok” ifadelerini kullandı.

ALDIĞIMIZ MAL, SATTIĞIMIZ MALDAN 10 KAT DAHA FAZLA”

HATSU ile alakalı çıkan yanlış haber ile alakalı bilgi veren Başkan Savaş, “ HATSU’nun bir köşesini benzin istasyonu yaptık. Benzin istasyonunu ihaleye çıktık. Belediyeleri ticari bir kuruluş olarak düşünmek şazım . Orayı ben birine sattıktan sonra benzinlik yapsaydım ve 2 milyona satıp da 15 buçuk milyonluk rant sağlasaydım o zaman Hatay halkı bana kızması lazımdı. Biz değerlendirdik ondan sonra sattık. Bu sattığımızla da Hatay’a hizmet ediyoruz. Hatay halkının belediye başkanı olarak ne kadar mal alıp ne kadar sattığıma bakmanız lazım. Bizim aldığımız mal, sattığımız maldan 10 kat daha fazla” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
‘HATAY BİZİM GAZETE’ 13 YAŞINDA!
‘HATAY BİZİM GAZETE’ 13 YAŞINDA!
ÇANAKKALE ZAFERİ MİLLETİMİZİN ŞANLI TARİH SAYFALARINA ALTIN HARFLERLE KAZINMIŞTIR!
ÇANAKKALE ZAFERİ MİLLETİMİZİN ŞANLI TARİH SAYFALARINA ALTIN HARFLERLE KAZINMIŞTIR!
BAŞKAN SAVAŞ,GAZETECİ ÖZTÜRK’ÜN SORULARINI YANITLADI!
BAŞKAN SAVAŞ,GAZETECİ ÖZTÜRK’ÜN SORULARINI YANITLADI!
BİTMEYECEK, TÜKENMEYECEK BİR IŞIKTIR ATATÜRK!
BİTMEYECEK, TÜKENMEYECEK BİR IŞIKTIR ATATÜRK!
Zaferimizi Bir Kez Daha Gururla Kutluyoruz!
Zaferimizi Bir Kez Daha Gururla Kutluyoruz!
BİZİM GAZETE 11 YAŞINDA!
BİZİM GAZETE 11 YAŞINDA!