Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

if(get_option('fface')) {echo '
';} else {echo '';} ?>

EXPO 2021 HATAY’IN TANITIM ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİ!

EXPO 2021 HATAY’IN TANITIM ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİ!
Bu haber 01 Nisan 2022 - 14:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Resmi açılışı 1 Nisan’da yapılacak EXPO 2021 Hatay’ın şehir ve yurt dışından gelen konuklar için dün yapılan tanıtımı geniş katılımla gerçekleştirildi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’in ev sahipliği yaptığı tanıtıma, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, birçok ülkenin büyükelçisi, belediye başkanları ve çok sayıda konuk katıldı.

Dev organizasyon öncesi yapılan tanıtımda Hatay’ gelen konuklar, şehrin tüm değerlerini Antakya Expo alanında, bir arada görme fırsatı yakaladı.

Antakya Expo alanında yapılan açılışta ilk olarak sanatçı Canan Anderson sahne aldı.

Ortaya koyduğu keman resitaliyle misafirlere hoş dakikalar yaşatan Anderson, Expo’21 Hatay organizasyonunda yer almaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Tanıtım açılışında konuklar daha sonra Guinness Rekorlar Kitabı’na aday gösterilen Ortak Varoluş Mozaiği’ni inceledi. Arkeolog Doç. Dr. Banu Özdilek ve Arkeolog Dr. H. Onur Tibikoğlu mozaiğin yapımı aşamalarını ve hikayesini misafirleriyle paylaştı.

Bin 600 metrekare çapıyla dünyanın en büyük taban mozaiği olma özelliğini taşıyan ve bu özelliğiyle Guinness Rekorla Kitabı’na aday gösterilen mozaiğin son parçalarını CHP lideri Kılıçdaroğlu ve HBB Başkanı Savaş birlikte yerleştirdi.

Son parçalarının yerleştirilmesiyle tamamlanan mozaik, Hatay’da yaşamış medeniyetleri temsil etmesiyle göz doldurdu.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra Ulusal Şehir Bahçelerini gezdi. İstanbul’dan Gaziantep’e. Mersin’den Ankara’ya kadar birçok şehrin bahçesini gezen konuklar, illerin kültürlerini yakından gördü.

KILIÇDAROĞLU:NE KADAR ZENGİNLİK  ARASANIZ HATAY’DA HEPSİ VAR!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, EXPO 2021 Hatay’ın akşam ki tanıtım açılışında yaptığı konuşmada, CHP’li belediye başkanlarının önlerine çıkarılan engelleri aştığını belirterek, “Biz, çıkarılan bütün engellerden şikayet değil, engelleri aşmasını bildik. Engelleri aşmasını biliyoruz, engelleri aşma konusunda kararlı irademizi de sergiliyoruz. Dolayısıyla hangi engeli çıkarırlarsa çıkarsınlar Türkiye’yi aydınlığa çıkarmakta kararlıyız” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu,şöyle konuştu:

Efendim hepinize teşekkür ederim. Güzel bir atmosferde beraberiz. Bu güzel atmosferi yaratan Büyükşehir Belediye Başkanımıza hepinizin karşısında teşekkür ederim. Güzel bir çaba gösterdiniz, güzel bir emek gösterdiniz.

Sayın Genel Başkan, İYİ Partinin saygıdeğer Genel Başkan Yardımcısı, yurtdışından gelen değerli konuklarımız, genelde şöyle söyleriz, ‘Medeniyetlerin beşiği Türkiye’ diye. Gerçekten de Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprü. Ama medeniyetlerin beşiğini Anadolu’dan çıkarıp bir kente indirgediğinizde bu kentin kaçınılmaz olarak Hatay olduğunu biliyoruz. Hatay gerçekten de uygarlıkların başkenti. Belki küçük bir coğrafya ama tarihin derinliklerine baktığınızda Hatay çok farklı bir kent olarak karşımıza çıkıyor. İnançların zenginliği var, kimliklerin zenginliği var, kültürlerin zenginliği var, yemeklerin zenginliği var, öykülerin zenginliği var. Ne kadar zenginlik ararsanız Hatay’da.

EXPO 21 tahmin ediyorum bu gerekçelerle Hatay’a verildi ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız bu konuda gitti başvurusunu yaptı ve EXPO’yu Hatay’a getirmeyi düşündü ve bunu gerçekleştirdi. Elbette ki, bu tek başına verilen bir mücadele ama bu mücadelenin arkasında bir azim ve kararlılık var. Sayın Başkan konuşurken ‘yapamazlar’ diye ilk eleştiriler, ‘alamazlar’ diye diğer eleştiriler geldi. Ama bu yolda azim ve kararlılıkla mücadele edince sonucu da almış oldu.

Efendim bu güzel yapıyı gezdim. Arkadaşlarımla beraber gezdim. Büyükşehir Belediye Başkanlarımızın yaptığı güzel katkılar var yine burada. Yemeğimizi yerken Medeniyetler Korosu’nu da dinledik. Hatay’ın o güzel şarkılarını, Türkiye’nin güzel şarkılarını, türkülerini de daha öncede dinlemiştim bir kez daha dinleme imkanına kavuştuk. Tarihini ve coğrafyasını da burada görme imkanı var.

Bu mekan aslında kalıcı bir mekan, Hatay’a nefes aldıran bir mekan. Burada her yaştan insan rahatlıkla gelip gezecektir, eğlenecektir, şarkılar, türküler dinleyecektir. Belki de yeşilin bütün tonlarını burada görecektir. Dolayısıyla Hataylılar için olağanüstü güzel ortam ve bu ortamı yaratan Belediye Başkanımıza tekrar hepinizin huzurunda teşekkür ederim.

Efendim hayırlı uğurlu olsun dileğiyle hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlarım. Bir şeyi unutmamanızı isterim. Kararlılık sadece Hatay Büyükşehir Belediyemizde değil. Diğer belediye başkanlarımızda da aynı kararlılıkla, aynı azimle yol yürüdüklerini de bilmenizi isterim. Biz, çıkarılan bütün engellerden şikayet değil, engelleri aşmasını bildik. Engelleri aşmasını biliyoruz, engelleri aşma konusunda kararlı irademizi de sergiliyoruz. Dolayısıyla hangi engeli çıkarırlarsa çıkarsınlar Türkiye’yi aydınlığa çıkarmakta kararlıyız.“Dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
EXPO 2021 HATAY KAPILARINI AÇIYOR!
EXPO 2021 HATAY KAPILARINI AÇIYOR!
BAŞKENTTE HATAY TURİZM VE GASTRONOMİ GÜNLERİ BAŞLADI!
BAŞKENTTE HATAY TURİZM VE GASTRONOMİ GÜNLERİ BAŞLADI!
HATAY BAŞKENTTE GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR!
HATAY BAŞKENTTE GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR!
BAŞKAN SAVAŞ:BUNLARI GÖRÜP SUSMAK VATANA İHANETTİR!
BAŞKAN SAVAŞ:BUNLARI GÖRÜP SUSMAK VATANA İHANETTİR!
NEVRUZ BAYRAMI BARIŞIN,KARDEŞLİĞİN…
NEVRUZ BAYRAMI BARIŞIN,KARDEŞLİĞİN…
BAŞKAN SAVAŞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!
BAŞKAN SAVAŞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!