Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

if(get_option('fface')) {echo '
';} else {echo '';} ?>

EXPO 2021 HATAY KAPILARINI AÇIYOR!

EXPO 2021 HATAY KAPILARINI AÇIYOR!
Bu haber 29 Mart 2022 - 18:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünyanın 3. büyük organizasyonu olarak kabul edilen EXPO, 1 Nisan’da,  Hatay’da, Medeniyetler Bahçesi temasıyla kapılarını tüm dünyaya açıyor.

Şehrin iki farklı cazibe merkezinde misafirlerine merhaba diyecek olan EXPO, toplam 320 dönüm arazi üzerine kurulu Antakya-Defne ve İskenderun-Arsuz bölgelerinde hayat bulacak ve bu alanlar şehre ve ülkeye uzun yıllar hizmet edecek.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ORGANİZASYONLARINDAN

160 yıllık köklü bir geçmişe sahip uluslararası bir organizasyon olarak EXPO, insanlığın karşı karşıya kaldığı temel zorluklara çözüm bulmak için tüm dünyayı bir araya getiriyor.

Ziyaretçilerden katılımcılara kadar herkes için yeni ufuklar açarken aynı zamanda düzenlendiği şehir ve ülkenin iş, yatırım, finans, ticaret ve turizm potansiyelini açığa çıkarıyor. Aynı zamanda tüm bunları en iyi şekilde başarmak için daima bir ana tema ve bunu destekleyen alt temalara odaklanıyor ve bu alanlarda ilerlemeyi ve iş birliğini teşvik ediyor.

EXPO HATAY MEDENİYETLER BAHÇESİ

Expo 2021 Hatay, yerel / bölgesel, ulusal ve küresel düzeydeki ortakları kapsayacak. Bu önemli organizasyon tıbbi ve aromatik bitkiler de dahil olmak üzere zengin doğal florasını dünyaya tanıtma imkânı verecek.

Hatay gibi kadim bir şehrin EXPO gibi büyük bir organizasyona ev sahipliği yapabilmesini sağlayan ise her şeyden önce, tıbbi, aromatik ve endemik bitki örtüsüdür.

Bu nedenle, şehrin bu benzersiz biyolojik çeşitliliğini, köklü tarihiyle birlikte öne çıkarmak amacıyla Expo 2021 Hatay’ın odağı “hortikültür” (bahçecilik), ana teması ise “Medeniyetler Bahçesi” oldu. Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) tarafından onaylanan bu ileri vizyonuyla Hatay EXPO’ya hazır hale geldi.

YÜZBİNLERCE ZİYARETÇİNİN GELECEĞİ EXPO’DA ONLARCA ETKİNLİK VAR

EXPO 2021 Hatay, Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce ziyaretçi hedefliyor.

Hatay’a özgü bitkiler, çiçekler ve ağaçlar, ulusal ve uluslararası şehir bahçeleri, çocuklar için futbol sahasından da büyük bir oyun parkı… Çeşitli ülkelerin yeme içme ve yaşam kültürleri, dünya mutfağının en özel lezzetlerini bir araya getiren Gastronomi Köyü, muhteşem konserlerin ve iddialı şovların mekânı Amfi Tiyatro ve çok daha fazlası aylarca günün her saati Expo’da ziyaretçileri ve katılımcıları bekliyor olacak.

EXPO, HATAY’DA KALICI OLACAK

Ayrıca ufuk açan eğitimlerden, perspektif değiştiren atölyelere; yeni teknolojilerden yenilikçi uygulamalara; sergilerden sempozyumlara kadar yüzlerce etkinlik Expo 2021 Hatay’da yerini alacak. Kültürel, sanatsal ve yaratıcı etkinliklerin alanları EXPO’nun kalıcı bir mirası olarak organizasyon sonrasında da Hataylılar’ın olacak.

İskenderun ve Antakya’da iki dev alanda düzenlenecek olan EXPO ile en büyük hedef; Hatay’ın başta hortikültür, turizm ve gastronomi olmak üzere birçok alanda markalaşması ve kalkınması, aynı zamanda kentin, ülkenin ve bölgenin gelişimine katkıda bulunmak.

Bu amaçla, Hatay Büyükşehir Belediyesi; farklıları kucaklayan yaşam kültürü, bereketli toprakları ve tadına doyulmaz lezzetleriyle bilinen Hatay’ın aynı zamanda sanatçı, zanaatkâr, şifacı ve girişimci yönünü açığa çıkaracak tanıtım, pazarlama ve altyapı faaliyetlerine de hız kesmeden devam edecek.

EXPO 2021 HATAY ALANLARINDA NELER VAR?

Expo 2021 Hatay, 220 dönümü Antakya ve İskenderun-Arsuz bölgesinde 100 dönüm olmak üzere iki ayrı bölgede toplam 320 dönümlük bir alan üzerine inşa edilmiştir.

Expo Antakya alanında bulunan yapılar;

Expo İskenderun alanında bulunan yapılar;

Hatay’ı dünya sahnesine çıkartacak bu benzersiz organizasyona şahit olmak için 31 Mart’ta protokol, 1 Nisan’da ise EXPO HATAY 2021 resmi açılışı yapılacaktır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
BAŞKENTTE HATAY TURİZM VE GASTRONOMİ GÜNLERİ BAŞLADI!
BAŞKENTTE HATAY TURİZM VE GASTRONOMİ GÜNLERİ BAŞLADI!
HATAY BAŞKENTTE GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR!
HATAY BAŞKENTTE GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR!
BAŞKAN SAVAŞ:BUNLARI GÖRÜP SUSMAK VATANA İHANETTİR!
BAŞKAN SAVAŞ:BUNLARI GÖRÜP SUSMAK VATANA İHANETTİR!
NEVRUZ BAYRAMI BARIŞIN,KARDEŞLİĞİN…
NEVRUZ BAYRAMI BARIŞIN,KARDEŞLİĞİN…
BAŞKAN SAVAŞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!
BAŞKAN SAVAŞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!
BAŞKAN SAVAŞ’TAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A DAVET!
BAŞKAN SAVAŞ’TAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A DAVET!