Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

if(get_option('fface')) {echo '
';} else {echo '';} ?>

DEFNE’NİN MERKEZİNDE ARITMA TESİSİ İSTEMİYORUZ!

DEFNE’NİN MERKEZİNDE ARITMA TESİSİ İSTEMİYORUZ!
Bu haber 28 Nisan 2022 - 23:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB) Hatay İl Koordinasyon Kurulu, yaptığı açıklamada; Defne İlçesi Turunçlu Mahallesinde bulunan atık su arıtma tesisinin yerinden taşınıp veya taşınmamasıyla ilgili net konuştu.

Hatırlanacağı üzere konu olarak müzmin hale gelen ve Hatay’ın Defne ilçesinin Turunçlu, Akdeniz, Sümerler, Armutlu ve Aşağıokçular mahallelerinde yaşayanlar, yaklaşık 10 yıldır 60 bin kişinin sağlığını tehdit eden arıtma tesisinin biran önce kaldırılması için istekleri  hep vardı.

TMMOB) Hatay İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 15.04.2022 tarihinde düzenlenen oturumunda aldığı kararla; Defne İlçesi Turunçlu Mahallesinde bulunan ve 1989 yılında faaliyete başlayan eski atık su arıtma tesisini yerinde yenilemek üzere, Membran Biyoreaktör Prosesli atıksu arıtma tesisi projesinin yapımı amacıyla Büyükşehir Belediye Başkanına kredi temin etme yetkisi vermiştir.

Alanında yetkin uzmanların oluşturduğu Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) heyeti, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin talebiyle hazırlanan ve Turunçlu’da yapılmak istenen atık su arıtma tesisini değerlendirdiği raporunu kurumlar ve halk ile paylaşmıştır.

Raporda; yer seçiminin ve projenin kesinlikle uygun olmadığı, projenin uygulanmasında kimyasal kullanımı ve depolanması söz konusu olduğundan tehlike arz edeceği, en ideal çalışma şartlarında bile çevre halkına zarar vermeye devam edeceği, olası insan hataları ve doğal afetler nedeniyle de büyük bir potansiyel tehlike barındırdığı, arıtma tesisinin yerinde yenilenmesinin şehircilik ilkelerine aykırı olduğu, çevrenin ve ekosistemin büyük zarar göreceği ısrarla vurgulanmış, yeni tesis için yaşam alanlarından uzakta bir yer seçimi yapılması gerektiği ve yer seçimi dikkate alınmaksızın ihtiyaç duyulan arıtma tesisinin en uygun alanda yapılacağının kabulüyle bile Membran sisteminin telafisi mümkün olmayan ekonomik ve çevresel sorun yaratma potansiyeli taşıdığı vurgulanmıştır.

Atık su arıtma tesisinin yenilenmesine ilişkin projenin; insanlar ve tüm canlılar için oluşturacağı potansiyel tehlike dikkate alındığında; projenin hem konumu hem de uygulanmak istenen teknik açısından hatalı olduğu, ayrıca Defne halkının bugüne kadar eski tesisten duyduğu koku ve gürültü rahatsızlıklarına çözüm getiremediği de bilimsel tespitlerden görülmektedir.

Bu sebeplerle; Hatay Büyükşehir Belediyesine,projenin iptal edilmesi, yaşam alanlarından uzakta bir yer seçimi ve projelendirme çalışması yapılması çağrımızı yineliyoruz!

Tüm bu bilgiler ışığında, yerinde yenilenmek istenen Membran Biyoreaktör Prosesli atık su arıtma tesisi projesine karşı olduğumuzu, sürecin takipçisi olarak projenin gerçekleştirilmesine karşı atılması gerekli tüm hukuki ve meşru adımlarda bölge halkının yanında olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”Denildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
TURNUVAYA İLGİ BÜYÜK OLDU!
TURNUVAYA İLGİ BÜYÜK OLDU!
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN İZİNDEN YÜRÜYEN ÇOCUKLARIN ÜLKEMİZİ…
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN İZİNDEN YÜRÜYEN ÇOCUKLARIN ÜLKEMİZİ…
DEFNE BELEDİYESİNDEN ÇEVRE DOSTU BİR HİZMET!
DEFNE BELEDİYESİNDEN ÇEVRE DOSTU BİR HİZMET!
HARBİYE ŞELALELERİ ÇEVRE DÜZENLENMESİ PROJESİ NEDEN DURDURULDU?
HARBİYE ŞELALELERİ ÇEVRE DÜZENLENMESİ PROJESİ NEDEN DURDURULDU?
ELEKTRİK KESİNTİLERİNE DERHAL SON VERİLSİN!
ELEKTRİK KESİNTİLERİNE DERHAL SON VERİLSİN!
DEFNE’DE ATATÜRK ANITININ AÇILIŞI YAPILDI!
DEFNE’DE ATATÜRK ANITININ AÇILIŞI YAPILDI!