porno seyret
DEFNE VE ARSUZ’A ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPMAYIN! « Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

if(get_option('fface')) {echo '
';} else {echo '';} ?>

DEFNE VE ARSUZ’A ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPMAYIN!

DEFNE VE ARSUZ’A ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPMAYIN!
Bu haber 30 Eylül 2019 - 23:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Arsuz ve Defne Devlet hastanelerini bir kez daha gündeme taşıdı.

Hatay’ın sağlık hizmetlerinde yeterli ölçüde kamu hizmeti alamadığını söyleyen Serkan Topal;

“Arsuz ve Defne ilçeleri Hatay’ın gelişme aksında olan iki önemli ilçemizdir. Bu iki ilçemiz toplam olarak 250 bine yakın nüfusu barındırmaktadır. Her geçen gün nüfus yapısı hızla değişen bu iki ilçemizin sağlık ihtiyaçlarını, Aile Hekimliği birimleri ile veya Toplum Sağlık Merkezleri ile karşılamayacağımız çok açıktır. Kaldı ki iki ilçemiz, Ülkemizin 15 İlinden daha büyük nüfusa sahiptir. Arsuz ve Defne Halkı sorunlarına acil çözüm beklemektedirler.” İfadesini kullandı.

Serkan Topal, TBMM’de yaptığı basın açıklaması şu görüşlere yer verdi.

HATAYLILAR DERTLERİNE  BAŞKA KENTLERDE DEVA ARIYORLAR.

Hatay ili 1 milyon 600 bin kayıtlı, 400 bin göçmen varlığı ile 2 milyon nüfusu barındıran önemli bir kentimizdir. Ancak ne yazık ki sağlık hizmetleri konusunda devletten yeterli ölçüde destek görmeyen, adeta büyükşehirlere mahkûm edilen bir il konumundadır.

İlde bulunan hastaneler yetersiz olmakla birlikte mevcut birimler de ileri tetkik ve tedavinin yapılmasına  uygun donanıma sahip değildirler. Bu yüzdendir ki hemen her gün Hatay’dan, başta Adana ve Ankara olmak üzere diğer kentlere hasta sevki yapılıyor, Hataylılar dertlerine  başka kentlerde deva arıyorlar.

Biz her fırsatta bu sorunu dile getirmiş olmamıza karşın, hükümetin ve iktidar partisinin de her defasında söz vermesine karşın bu sorun çözülmüyor.

Hatay’ın Arsuz ve Defne İlçelerinde Devlet Hastanesi projeleri var. Bu hastanelerin yapımı için İktidar partisi seçimlerden önce söz verdi. Seçimlerin üzerinden 15 ay geçmesine rağmen herhangi bir faaliyet yok. Ben son 4 yıl içerisinde yaklaşık 40 defa söz alarak Arsuz ve Defne Devlet Hastanelerinin yapılmasını hükümetten talep ettim.

Bu konuda bir çok girişimlerde bulundum. Hatta destek vereceklerini beyan ettikleri için AK Parti Milletvekillerine, takipçi olacakları için TBMM Başkan vekiline kamuoyu önünde teşekkür ettik. Ama bu güne kadar ne yazık ki Arsuz ve Defne Hastaneleri konusunda somut bir gelişme yaşanmadı.

Arsuz ve Defne ilçeleri Hatay’ın gelişme aksında olan iki önemli ilçemizdir. Bu iki ilçemiz toplam olarak 250 bine yakın nüfusu barındırmaktadır.

Hatay Valiliğinin 2017 verilerine göre; Hatay İlinin yıllık Nüfus artışı binde 12,8 iken, aynı dönemde Arsuz’un yıllık nüfus artış oranı yüzde 32,2, Defne’nin ise yüzde 25’dir. Bu rakamlarda gösteriyor ki bu iki ilçemizde nüfus yoğunluğu ciddi anlamda giderek artmaktadır. 

ARSUZ VE DEFNE 15 İLDEN DAHA BÜYÜ NÜFUSA SAHİPTİR.

Mevcut haliyle 250 bin nüfusu barındıran ve her geçen gün nüfus yapısı hızla değişen bu iki ilçemizin sağlık ihtiyaçlarını Aile Hekimliği birimleri ile veya Toplum Sağlık Merkezleri ile karşılamayacağımız çok açıktır. Kaldı ki 250 bin nüfusu ile bu iki ilçemiz, Ülkemizin 15 İlinden daha büyük nüfusa sahiptir.

Arsuz ve Defne Halkı sorunlarına acil çözüm beklemektedirler. Bizlerde yeni yasama yılına girmeden bu önemli ve haklı talebi huzurunuzda bir kez daha dile getiriyor ve hükumeti uyarıyoruz. Dörtyol ilçemizin de benzer sorunu vardı, geçtiğimiz nisan ayında AB Hibeleri ile 250 yataklı yeni bir hastanenin temeli atıldı. Öncülük eden arkadaşları, kamu görevlilerimizi kutluyoruz.

Defne ve Arsuz Halkı’da  aynı şekilde  Sağlık Bakanlığından ve özellikle Sayın Cumhurbaşkanı’ndan  ilgi ve destek bekliyor.

Devletin ve hükumetin kendilerine üvey evlat muamelesi yapmasını istemiyorlar.

Bizlerde Sayın Sağlık Bakanına Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyoruz. Defne ve Arsuz Halkının sağlıklı yaşama hakları anayasal güvence altında değil midir? Bu hastaneler neden devreye alınmıyor. Hükumetin temel görevi anayasada yazıldığı üzere halkına  yeterli oranda sağlık hizmeti sunmak değil midir? Anayasal görevinizi neden yapmıyorsunuz?

Sizler kamu yatırımlarını seçim sandığından çıkan oyların sonucuna göre mi planlıyorsunuz. Defne’de, Arsuz’da insanlar, gençler herhangi bir kazada, zamana yenik düşüyor ve kan kaybından ölüyor. Buna göz yummaya devam mı edeceksiniz.

Sözlerimin başında da ifade ettiğim üzere Hatay ilimiz sağlık hizmetleri konusunda ciddi anlamda mağdur ediliyor. Üstelik Akdeniz bölgesinde olması nedeniyle birçok genetik hastalığı potansiyel olarak taşıma riskinin olduğu bir bölgemizdir. Dışarıdan gelecek her türlü salgın hastalığa açık hale gelmiş, savaş alanlarında kullanılması olası olan kimyasal ve biyolojik silahlardan kaynaklı hastalık riskinin olduğu bir ilimizdir. Tüm bunlar dikkate lalınmalıdır.

Arsuz hastanesine 2018 de harcanan ödenek Sağlık Bakanlığı verilerine göre sadece 4.500 TL’dir. Defne için ise ne yazık ki hiçbir ödenek ayrılmamıştır.

Yasama yılının başlaması ile birlikte kamu kurumlarında bütçe çalışmaları da başlayacaktır. Buradan Sağlık Bakanına sesleniyorum. Arsuz ve Defne Devlet Hastanelerine 2020 yılında bitirilmek üzere yeterli  ödenek ayırın. Eğer bunu yapmazsanız biliniz ki orada hastane yolunda kaybedilen her vatandaşımızdan siz sorumlusunuz. Yitirilen her canın vebali sizin omuzunuzda olacaktır. Bunu taşımak yerine, Arsuz ve Defne halkının haklı taleplerine kulak verin.

Sayın Cumhurbaşkanına da seslenmek istiyorum.

Mezunu olmaktan onur duyduğum Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesinin ciddi eksikleri var. İmkânsızlıklar yüzünden her gün onlarca hasta bölgedeki diğer üniversite hastanelerine sevk ediliyor. Mustafa Kemal Üniversitesini, diğer üniversitelere mahkûm etmeyin.

Bir an önce hastanenin ileri tetkik ve tedavi ünitelerine kavuşmasına olanak sağlayın.

SAĞLIK OCAKLARINI HASTANE OLARAK GÖSTERMESİNLER.

Her zaman dediğimiz gibi bir kez daha

olarak göstermesinler.

Size, şahsınızın da sık kullandığı Şeyh Edebalı’nın “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ” sözünü hatırlatmak isterim.

BASININ SORUMLULUĞU VAR

İnsan sağlığı ile ilgili olarak duyarlı olmak, çaba sarf etmek sadece bizlerin değil aynı zamanda siz basın mensuplarının da görevidir. 250 bin yurttaşımızın sağlıkla ilgili sorununu dile getirmek, bu konuda kamuoyu oyu oluşturmak en başta basınımızın görevidir. Bu vesile ile basınımızdan bu konuda ilgi ve destek bekliyoruz.Dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

antalya travestiizmir evde masajistanbul evde masajbetpas