Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

if(get_option('fface')) {echo '
';} else {echo '';} ?>

CHP’Lİ TOPAL:BÖLÜNMÜŞ ÖĞRETMEN ODALARI İLE ÖTEKİLEŞTİRİLMİŞ ÖĞRETMENLERLE…

CHP’Lİ TOPAL:BÖLÜNMÜŞ ÖĞRETMEN ODALARI İLE ÖTEKİLEŞTİRİLMİŞ ÖĞRETMENLERLE…
Bu haber 25 Ağustos 2022 - 11:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal,dün TBMM’de Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB-SEN) Genel Başkanı Deniz Ezer, Genel Örgütlenme Sekreteri Hizam Hasırcı, Genel Mali Sekreter İlhan Culha,ve Disiplin Kurulu Başkanı Hüseyin Koku ile birlikte düzenlediği basın toplantısında; “Bölünmüş öğretmen odaları ile ötekileştirilmiş öğretmenlerle öğretmenlerin sorun çözülemez.”Dedi.

AK Parti iktidarının 20 yıllık eğitim politikasını eleştiren Serkan Topal,açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

2022-2023 eğitim-öğretim yılına başlayacağız. Öncelikle tüm öğrencilerimize ve eğitim camiamıza kazasız belasız, sağlıklı bir eğitim yılı diliyorum.

Önümüzde nasıl bir eğitim yılı var diye baktığımızda, ne yazık ki sağlıklı bir dönemi göremiyoruz. 20 yıldır süregelen kargaşa devam ediyor. Öğretmenlerin sorunları kartopu gibi her yıl artarak büyüyor. Okullarımızın teknik ve fiziksel sorunları çözümlenemiyor.

ATATÜRK, CUMHURİYETTEN ÖNCE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINI KURDU

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizi eğitim ve kültür üzerinden temellendirmiştir. Bunun içindir ki daha cumhuriyet kurulmadan,  TBMM’nin açılışından sadece 13 gün sonra 6 Mayıs 1920’de Milli Eğitim Bakanlığını kurmuştur. Kurtuluş Savaşının en kanlı çarpışmalarının yapıldığı dönemde yani 15 Temmuz 1921’de 1 Maarif Kongresini toplamıştır.

Atatürk,  kongre de yaptığı tarihi konuşmasında: “…Silâhıyla olduğu gibi beyniyle de mücadele etmek zorunda olan milletimizin, birincisinde gösterdiği gücü ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur. Milletimizin temiz karakteri yetenek ile doludur. Ancak bu doğal yeteneği ortaya çıkarabilecek yöntemlerle donatılmış vatandaşlar gereklidir. Bu görev de sizlere düşüyor.” Diyerek öğretmenlerimizi aydınlanma mücadelesinde göreve çağırmıştır.

Bu kongreden anlıyoruz ki Atatürk eğitimi kurtuluşun anahtarı olarak görmektedir.

EĞİTİMİN SORUNU ÇÖZÜLMEDEN HİÇ BİR SORUN ÇÖZÜLEMEZ

Zira eğitimin sorunu çözülmeden, adaletin sorununu çözemezsiniz. Ekonomiyi düzeltemezsiniz. Çünkü vicdanlı bir hâkimi de, başarılı bir ekonomisti de yetiştirecek olan öğretmendir.

Bölünmüş öğretmen odaları ile ötekileştirilmiş öğretmenlerle bu sorun çözülemez.

Bilindiği üzere Öğretmen meslek yasası çıkarıldı. Yani Öğretmenlik Kariyer meslek olarak kabul edildi.  Öğretmenlik; Öğretmen, Uzman Öğretmen ve Baş Öğretmen olarak 3 kariyer basamağına ayrıldı.

Peki, bu yasa yapılırken öğretmenlerin görüşü alındı mı? Hayır. Bu yasanın asıl muhatabı olan öğretmenler memnun mu? Hayır. Kapalı kapılar arkasında yandaş kimi sendikaları yanlarına alarak sırf Sayın Genel Başkanımız Öğretmen meslek kanunu çıkaracağız, dediği için panik halinde bir rol çalma yasası olarak çıkarılmıştır. Şimdi işler kaosa dönüşünce Sayın Bakan da bu yasayı yandaş sendika ile yaptıklarını itiraf ediyor.

ÖĞRETMENLİK KARİYER MESLEKTİR

Öğretmenlik doğası itibariyle zaten bir kariyer meslektir. Eğitim Fakülteleri müfredatı bu kariyer mesleğe göre yapılır. Öğretmen bunun için Pedagojik formasyon ile donatılır. Mesleğe başlarken zaten bir sınav sonucu ataması yapılır. Bundan sonrası deneyimdir, birikimdir. Çünkü Öğretmenin yegâne malzemesi insandır. Öğretmen insanı eğitim inşaasından geçirir.  Şimdi bu yasa ile sınavla unvan getiriliyor. Yani 59 alan öğretmen başarısız 60 alan öğretmen başarılı.. Bu baraj hangi bilimsel kriterler dikkate alınarak yapıldı? Sınavlar hangi objektiflik içerisinde yapılacak.  Son 20 yıldır yapılan her sınavın adeta bir skandala dönüştüğü bir iktidar dönemini yaşıyoruz. Sınav sabıkası kabarık olan bir iktidara öğretmen ne için güvensin? Son yapılan KPSS skandalının altından henüz kalkamamış bir iktidar var. Bunun için Sayın Genel Başkanımızın ifade ettiği üzere öğretmenlerimize bu sınava girmeyin diyoruz.”Dedi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
ASİ ŞEHİR FESTİVALİ BAŞLIYOR!
ASİ ŞEHİR FESTİVALİ BAŞLIYOR!
YEŞİLDAL:BAŞKAN SAVAŞ YÜZÜ KIZARMADAN YALAN SÖYLEME VE…
YEŞİLDAL:BAŞKAN SAVAŞ YÜZÜ KIZARMADAN YALAN SÖYLEME VE…
BAŞKAN SAVAŞ:SADECE DEMAGOJİ YAPIYORLAR!
BAŞKAN SAVAŞ:SADECE DEMAGOJİ YAPIYORLAR!
ATAKAŞ HATAYSPOR HENÜZ PUANLA TANIŞAMADI!
ATAKAŞ HATAYSPOR HENÜZ PUANLA TANIŞAMADI!
BÜYÜK KARAÇAY BARAJINDAN SAMANDAĞ’A İÇME SUYU…
BÜYÜK KARAÇAY BARAJINDAN SAMANDAĞ’A İÇME SUYU…
DEFNE BELEDİYESİ BİLİMEVİ KONUKLARINI AĞIRLADI!
DEFNE BELEDİYESİ BİLİMEVİ KONUKLARINI AĞIRLADI!