Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

if(get_option('fface')) {echo '
';} else {echo '';} ?>

BAŞKAN SAVAŞ:SADECE DEMAGOJİ YAPIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:SADECE DEMAGOJİ YAPIYORLAR!
Bu haber 22 Ağustos 2022 - 11:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında iktidarın Hatay’daki milletvekillerine ve il başkanına sert eleştirilerde bulundu.

Şehrin 2020 yılında 12 milyar lira verdi ödemesine rağmen 2021’de 549 milyon liralık yatırım aldığını belirten Savaş:

25 milyar lira vergi öderken bu sene 670 milyon liralık ödenek ayrıldı. Kişi başı gelirimiz 7 bin 202 dolardan 5 bin dolara düştü. İktidarın buradaki temsilcileri samimi olsa 25 milyar vergi vermişiz 670 milyon hizmet ayırmışsınız diye itiraz ederdi. Siz başka şehrin vekili misiniz? Siz bunu nasıl hak görüp izah ediyorsunuz? İnsanlar sizden bunun cevabını bekliyor” ifadelerini kullandı.

Savaş, son iki meclis toplantısına gündeme gelen, Turunçlu Arıtma Tesisi ile Hassa İçme Suyu ve Kanalizasyon şebekelerinde kullanılacak JIKA kredisine de açıklık getirdi.

İKTİDAR PARTİSİ İL BAŞKANINDAN MEMNUNUM. PARTİSİNİ İKİNCİ SIRAYA DÜŞÜRDÜ❞

JIKA’dan çok düşük faizli 416 milyon liralık kredi bulduklarını belirten Savaş:

Artan maliyetler sebebiyle İller Bankası kredide revize istedi. Konu bunun için tekrar meclis gündemine geldi. Ancak ilk görüşmede evet oyu veren Hassa Belediye Başkanı ve Hassalı meclis üyeleri daha sonra ret verdi. İktidar partisi il başkanı hem ayaklarımıza taş bağlıyor hem hizmet etmiyorsun diyor.

Ama ben iktidar partisi il başkanından memnunum. Çünkü o gelmeden önce partileri birinci sıradaydı. Şimdi ikinci sırada. Tarihe talihsiz vaka olarak geçecek. Ve tarihe adının talihsiz kişi olarak yazdıracak” dedi.

İLİMİZDE KENDİ İLÇESİNE HIZMETE “HAYIR” OYU VEREN BAŞKAN VAR

Krediyi ilk haliyle kullanabilme ihtimallerinin de olduğunu söyleyen Savaş, “Eğer biz 416 milyon lirayla yaparsak belki de Hassa’daki çalışmayı yapamayacağız. Hassa’da içme suyu ve kanalizasyon yapılmazsa 5 mahallenin yaşadığı sıkıntı onları mutlu mu edecek? Kendi ilçesine hizmete hayır diyen belediye başkanı ve il başkanı çok büyük günah işliyor? Hatay halkı bir kez daha aday olursak rahat çalışacağımız bir meclis de bize vermeli” diye konuştu.

SADECE DEMAGOJİ YAPIYORLAR”

Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Samandağ Karaçay Barajı hakkında ise Savaş, “Karaçay Barajı işi şovla değil hakikatle olmalı. Valilik, Belediye ve DSİ arasında olması gereken konu milletvekillerinin şovuna dönüştü. Orası 1995’te projelendirildi, 2009’da temeli atıldı. 2012’de bitecek dendi ama daha içme suyu isale hatları bitmiş değil.Kuşalanı’na 30, Samandağ’a 50 litre su veriyorlar. Biz zaten Samandağ’a saniyede 200 litre su veriyoruz. Ve bütün şebekeyi yeniledik. Kamulaştırma için gecikme yaşandığı söylendi. 16 ay önce, geçen sene nisan ayında biz kamulaştırıp verdik. Sadece demagoji yapıyorlar” diyerek iktidara bir kez daha yüklendi.

Lütfü Savaş, Samandağ Devlet Hastanesi’nin de söz verilen tarihte açılmadığını vurguladı.

Savaş, “Hastaneyi nisan ayında açacaklardı ama muhtemelen önümüzdeki nisanda açarlar. Yolu yapmadılar dediler. Yolu da bitirdik. Karayollarının kamulaştırması vardı. Ama yapmadılar. 5 metrelik yolda iki ambulans karşılaşırsa ne olur? Daha Samandağ’ın çevre yolunu bitiremediler” dedi.

Lütfü Savaş, iktidar temsilcilerinin baraj ve göletler hakkında halkı yanılttığını da savundu.

REYHANLI BARAJI’NDA KOYUNLAR VE KEÇİLER OTLUYOR”

İktidarın bitirdik dediği Reyhanlı Barajı’nda koyun ve keçilerin otladığını söyleyen Savaş, “Reyhanlı Barajı’nı bitirdik diyorlar. İçinde koyunlar keçiler otluyor. 5.5.2015’te açacağız dediler. Pirinçlik’te baraj yaptık dediler ama orası gölet. Göleti bile yapamadılar. Sayın Cumhurbaşkanımıza 6 baraj, 3 gölet vaptık divorlar. Hani nerede aöstersinler.

Reyhanlı’daki çiftçi bizim verdiğimi suyla tarlasını suluyor. 12 liraya mal ettiğimiz suyu 1 liraya satıyoruz. Amaçları HATSU’yu hizmet edemez hale getirmek. HATSU’nun kazandığı para elektrik faturasına yetmiyor. Neden batırmak istiyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Savaş, iktidar temsilcilerine Mersin-Gaziantep hızlı tren hattına Hatay’ın neden dahil edilmediğini sordu.

İKTİDAR VEKİLLERİ HAREKETE GEÇMELİ. HATAY NEDEN HIZLI TREN HATTI DIŞINDA BIRAKILDI?”

İktidar vekillerinin neden harekete geçmediğini anlamadığını söyleyen Savaş, “Mersin-Gaziantep hızlı tren hattı için neden vekiller harekete geçmiyor. Hatay neden hızlı tren hattı dışında bırakılıyor? Edirne’den başlayan otoban Sarımazı’da bitiyor. 21 yıllık iktidarın temsilcileri ne yapıyor bu konuda? 21 yıllık iktidar Amanos Tüneli’ni bitirsin. Hızlı tren projesine Hatay’ı dahil etsinler. Yayladağı ve cilvegözü yollarını bitirsin. İskenderun’da kaçış rampası hala yapılmadı. Siyaset, çözüm bulma, yönetme ve ileri götürme sanatıdır. Bunların yaptığı siyaset değildir” açıklamalarında bulundu.

Savaş, konuşmasının sonunda iktidarın EXPO 2021 Hatay’a destek vermediğini bir kez daha yineledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
ATAKAŞ HATAYSPOR HENÜZ PUANLA TANIŞAMADI!
ATAKAŞ HATAYSPOR HENÜZ PUANLA TANIŞAMADI!
BÜYÜK KARAÇAY BARAJINDAN SAMANDAĞ’A İÇME SUYU…
BÜYÜK KARAÇAY BARAJINDAN SAMANDAĞ’A İÇME SUYU…
DEFNE BELEDİYESİ BİLİMEVİ KONUKLARINI AĞIRLADI!
DEFNE BELEDİYESİ BİLİMEVİ KONUKLARINI AĞIRLADI!
BAŞKAN ERYILMAZ:İLÇEMİZİN TÜM SORUNLARINI ÇÖZMEYE…
BAŞKAN ERYILMAZ:İLÇEMİZİN TÜM SORUNLARINI ÇÖZMEYE…
ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA YENİ DÖNEM!
ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA YENİ DÖNEM!
DEFNE BELEDİYESİNDEN ANLAMLI TURNUVA!
DEFNE BELEDİYESİNDEN ANLAMLI TURNUVA!