Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay bizim gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

BAŞKAN NEHİR,GAZETECİ ÖZTÜRK’ÜN SORULARINI YANITLADI!

BAŞKAN NEHİR,GAZETECİ ÖZTÜRK’ÜN SORULARINI YANITLADI!
Bu haber 26 Eylül 2017 - 0:19 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Mazman Medya Show grubu radyolarının konuğu oldu.

Show Grubu Radyolarında yayın yapan Gazeteci Mithat Öztürk’ ün hazırlayıp-sunduğu Günışığı radyo programında önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Nehir; Akdeniz, Dost, Vivaldi ve Süper Show radyolarında aynı anda ortak ve canlı yayınlanan “Günışığı” adlı programın sunumunu yapan gazeteci Mithat Öztürk’ ün sorularını yanıtladı.

Radyo programı yurtiçi ve yurtdışından dinleyen vatandaşlar programa yoğun ilgi gösterdiler.

Samandağ’ın altyapı ve üstyapı sorunlarla ilgili enine boyuna konuşulan programda Başkan Nehir, önemli açıklamalarda bulundu.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, CHP Samandağ delege seçimlerini ve yaklaşan kongre sürecini değerlendirdi.

Başkan Nehir,kongre sürecinin barış,kardeşlik içinde gerçeklemesini temenni ettiğini  ifade etti. Samandağ’da 12 mahallede delege seçimi yapıldığını olumsuz bir durum yaşanmadığını bir dengeyle bu seçimlerin sürdüğünü ifade etti. Parti tabanının rengini yukarıya verdiği bir anlayışla bu sürecin yürütülmesinin çok daha demokratik  bir yöntem olacağını söyledi.

TRAFİKTE TEK YÖN UYGULAMASI

Başkan Nehir,Tek yön uygulamasının bir komisyon tarafından uzun çalışmalar sonucu hayata geçirildiğini belediyenin bu konunun paydaşı olduğunu belirtti. 4 yıllık bir süreçte bu aşamaya gelindiğini söyledi.

Nehir,Hatay Büyükşehir Belediyesi ulaştırma daire başkanlığının davetiyle bilim adamlarının bu güzergahın oluşturulmasına katkı sunduğunu  ifade etti. Esnaflarla,vatandaşlar  dul bayan sohbet telefonları yaptığını şikayetlerini not alarak ulaştırma daire başkanlığına ulaştırdığını imkanlar dahilinde düzenlemeler gerçekleştirileceğini Çevre yolu ,tek yön  uygulaması ve alternatif yolların Samandağ trafiğini rahatlatmaya yönelik düzenlemeler olduğun ifade etti.

ÇEVRE YOLU 2019 DA BİTECEK

Başkan Nehir,Çevre yolunun 27-28  yıldır planlarda olduğunu bugün bu yolla ilgili somut adımlar atılmasının önemli olduğunu söyledi.26  km bir alanın çevre yolu olarak yapıldığını belirtti. Çalışmaların 2019’da bitirilmesinin planladığını ve bitiminde trafiğin rahatlamasına katkı sunacağına inandığını belirtti.

Başkan Nehir,Arsuz-Çevlik arasındaki yolun yapılmasının da önemli bir artı değer yaratacağını söyledi.

YIKIMA KARŞIYIZ

Başkan Nehir, Kıyı Kenar Çizgisi mağdurları ile ilgili soruya daha  öncede beyan ettiği gibi 1960’larda tapularını devletten ihale yoluyla almış olan vatandaşlara ait arazilerde inşa edilen yapıların yıkımı için hukuki zemin oluşmadığına dikkat çekti ve yıkıma karşı olduğunu belirtti.Başkan Nehir,  yakın zamanda yeni  süreçte devletin arazilerine  imalatı yapılan kaçak durumdaki yapıların yıkımını gerçekleştirileceğini  ifade etti.

HAYALLERLE-GERÇEKLER FARKLI

Vergi dairesinin eski yerinin içinde bulunduğu yapının yıkılıp yeniden inşa edilmesi süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan  Başkan Nehir, hayallerle gerçeklerin farklı olduğunu belirtti.

Başkan Nehir,ilgili alanın yeşil alan yapılması talebinin masum gibi göründüğünü fakat 80 ortaklı bir yerde vatandaşların mağdur edilmeden yeşil alan yapılmasının kolay olmadığını ifade etti. İlgili alanın Yeşil alan olması talebiyle gelen kişilerin uzmanlara hazırlattığı raporda  beton yoğunluğu düşürülerek yeni bir bina yapılabileceği yönünde görüş bildirildiğini ancak  şu anda yapılması planlanan 2 buçuk katlı yapının o raporla uyumlu olduğunu belirtti.

Kentsel dönüşüm kapsamında yeni yapılacak inşaatın 2 buçuk kat olacağını ,ilk iki katın vatandaşların özel  mülkiyeti  yarım katında Samandağ Belediyesi ve Mal müdürlüğüne ait olacağını belirtti.

KİŞİ BAŞINA 10 METREKARALİK YEŞİL ALAN

Nehir,8 buçuk yıllık görev süresinde 80 yılda belediyenin üretmediği kadar yeşil alan üretildiğini ve revize edilen imar planında kişi başına 10 metrekarelik yeşil alan üretildiğini belirtti.

Nehir,ayrıca Şükrü kanatlı mahallesinde vahşi depolama alanı olarak bilinen 55 dönümlük eski çöplük alanının ıslah edilerek büyükşehir belediyesine park yapılma üzere tahsis edildiğini belirtti.

Çözüm odaklı bir yaklaşımla hizmet üretildiğini belirten Başkan Nehir,Samandağ semt pazarının inşa edilmesi,Arıtma Tesisi,trafik otopark ile ilgili düzenlemeler,Vahşi depolama alanın ıslah edilerek rekreatif alan yapılması,toplu konut alanlarının inşa edilmesi konusunda çalışmaların gerçekleştirildiğini belirtti.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER