Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

if(get_option('fface')) {echo '
';} else {echo '';} ?>

AYM’DEN YENİ KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN YENİ KORKMAZ KARARI!
Bu haber 10 Ağustos 2022 - 11:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Anayasa Mahkemesi(AYM), Gezi eylemlerinde katledilen Ali İsmail Kormaz’ın davasında yeni karara imza attı.

Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şehap Korkmaz, annesi Emel Korkmaz ile kardeşleri Gürkan Korkmaz, Melike Çakırkaya ve Aylin Taktuk, olaya ilişkin ‘etkili ceza soruşturması yürütülmemesi, öldürülme biçimi ile ölümünün öncesi ve sonrasında yaşanan olumsuz gelişmeler sonucunda yakın akrabaların yaşadığı ıstırap nedeniyle yaşam hakkı, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı ile kötü muamele yasağının ihlal edildiği’ gerekçesiyle AYM’ye başvurdu.

Eskişehir’deki Gezi Direnişi eylemleri sırasında girdiği bir sokakta polis ve esnaflar tarafından darbedilerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi tarafından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan başvuruda karar çıktı.

2013 yılında katledilen Korkmaz’ın annesi, babası ve 3 kardeşi tarafından yapılan başvuruda; “etkili ceza soruşturması yürütülmemesi, öldürülme biçimi ile ölümünün öncesi ve sonrasında yaşanan olumsuz gelişmeler sonucunda yakın akrabaların yaşadığı ıstırap nedeniyle yaşam hakkı, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı ile kötü muamele yasağının ihlal edildiği” gerekçeleri dile getirildi.

AYM, başvuruda yer alan “yaşam hakkının ihlal edildiği”, “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiği” ve “başvurucuların kötü muamele yasağının kendileri bakamından ihlal edildiğine” ilişkin iddiaları “kişi bakımından yetkisizlik” gerekçesiyle oy birliği ile “kabul edilemez” buldu.

YENİDEN YARGILAMA VE TAZMİNAT KARARI

Anayasa ile güvence altına alınan “eziyet yasağının maddi ve usul boyutlarının ihlal edildiğine” oy birliği ile hükmeden mahkeme, yeniden yargılama ve tazminat kararı verdi.

Yargılanan polis memuru H.E.’nin Kayseri Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanmasına ve başvuruculara da 67 bin 500 TL tazminat ödenmesine karar verildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!
HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!
SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!
SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!
SALDIRI HEPİMİZE YAPILMIŞTIR!
SALDIRI HEPİMİZE YAPILMIŞTIR!
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DE…
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DE…
ADD YÖNETİM KURULU HATAY’DA TOPLANDI!
ADD YÖNETİM KURULU HATAY’DA TOPLANDI!
SEN BEN YOK BİZ VARIZ!
SEN BEN YOK BİZ VARIZ!