Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

if(get_option('fface')) {echo '
';} else {echo '';} ?>

ATSO’DAN,ÇİLEK ÜRETİCİLERİNE DESTEK GELDİ!

ATSO’DAN,ÇİLEK ÜRETİCİLERİNE DESTEK GELDİ!
Bu haber 03 Eylül 2021 - 0:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yayladağı Çilek Üretim Alanlarının Toprak Analizlerinin Yapılması hususunda Protokol imzalandı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO),Yayladağı Belediyesi, Yayladağı Tarım İlçe Müdürlüğü, Yayladağı Ziraat Odası, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji, Araştırma Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile çilek üreticilerinin toprak analizlerinin yapılması hususunda aşağıda listelenmiş maddeler yer aldı.

Protokolün Amacı:

Yayladağı İlçesinde bulunan çilek üretim alanlarının Modern Tarım Kurallarına uygun bir şekilde üretim yapılması, kullanılan tarımsal ilacın bilimsel kurallar çerçevesinde kullanımının sağlanması, toplanma konusunda çiftçilerin eğitilmesi ve ihracat uygun ürün üretimine katkı verilmesi.

Protokolün tarafları:

Yayladağı Belediyesi, Yayladağı Tarım İlçe Müdürlüğü, Yayladağı Ziraat Odası, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji, Araştırma Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi.

Görev Dağılımı:

a) Yayladağı Belediyesi: Tüm tarafların koordineli bir şekilde çalışmasını sağlamak. Analiz ürünleri toplanması öncesinde Çiftçilerimizin eğitim alması konusunda teknik ve altyapı desteği vermek. Projeyi koordine etmek.
b) Yayladağı Tarım İlçe Müdürlüğü: Yapılacak toprak analizlerinde çiftinin doğru örnek alması için gerekli personel ve ihtiyaç duyulan teknik desteği vermek. Analizler yapılmadan alınacak örnekleri korumak ve analiz sonuçlarını üretici ile paylaşmak.
c) Yayladağı Ziraat Odası: Toprak analizi yapacak çiftçilerimizin eğitimlerini ve analiz alım sürecini koordine etmek. Eğitime devamlılığın sağlanması için çalışmalarda bulunmak.
d) Antakya Ticaret ve Sanayi Odası: Hatay ilinin tarımsal ürünleri içinde ihracat yapılarak il ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan ‘’Yayladağı Çileği’’ ihracat uygun üretim yapılması, uzun süre üretilebilir bir ürün olması açısından Standart Toprak Verimlilik Analizi (Bünye, Tuz, PH, Kireç, Organik Madde, Alınabilir fosfor (p), Alınabilir Potasyum (k) toprak analizlerinin yapılması gerekmektedir. Üreticilerimizin bu konuda ciddi eğitim alması ve bilimsel veriler doğrultusunda ekim ve hasat yapılması katkı sağlanmalıdır. Bu sebeple Mustafa Kemal Üniversitesi Merkez Laboratuvarında yapılacak ilk standart toprak analiz ücretleri Antakya Ticaret ve Sanayi Odasınca karşılanacaktır.
e) Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji, Araştırma Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi: Yayladağı’nda ekim öncesi durumda olan ve ÇKS kaydı olan çiftçilerin tarlalarından alınan örneklerin analizini yapmak. Analiz sonuçlarının Ziraat Fakültesinde konunun uzmanı olan öğretim üyelerince çiftçilerimizin ekim şeklini ve ilaç dönemlerini belirleyecek sonuç mahiyetindeki raporu vermek.”

İmzalanan bu protokol ile Yayladağı’nda çilek üretimi yapan çiftçilerin daha sağlıklı ve daha bol ürün elde etmeleri teşfik edilmiş olacak.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
YAZ SPOR KURSLARI BÜYÜK BİR COŞKUYLA BAŞLADI!
YAZ SPOR KURSLARI BÜYÜK BİR COŞKUYLA BAŞLADI!
HATAY KABAK TATLISI COĞRAFİ İŞARETİNİ ALDI!
HATAY KABAK TATLISI COĞRAFİ İŞARETİNİ ALDI!
AHMET ATAKAN AİLESİNDEN YÜKSELEN TALEP:ADALET İSTİYORUZ!
AHMET ATAKAN AİLESİNDEN YÜKSELEN TALEP:ADALET İSTİYORUZ!
ŞIRNAKLI ÖĞRENCİLERDEN ANTAKYA KEYFİ!
ŞIRNAKLI ÖĞRENCİLERDEN ANTAKYA KEYFİ!
CUMHUR İTTİFAKI ÖDENEK İÇİN EVET OYU KULLANDI!
CUMHUR İTTİFAKI ÖDENEK İÇİN EVET OYU KULLANDI!
VEKİL ÖZGÜRSOY İLE BAŞKAN YILMAZ MÜJDEYİ VERDİ!
VEKİL ÖZGÜRSOY İLE BAŞKAN YILMAZ MÜJDEYİ VERDİ!