Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

if(get_option('fface')) {echo '
';} else {echo '';} ?>

ARITMA TESİSİNE KESİNLİKLE İZİN VERMEYECEĞİZ!

ARITMA TESİSİNE KESİNLİKLE İZİN VERMEYECEĞİZ!
Bu haber 21 Ocak 2020 - 2:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Defne ilçesinde oluşturulan “Defne’nin Geleceği Platformu” öncülüğünde geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirilen çok kapsamlı, çok kişinin katıldığı toplantıda, arıtma tesisinin, verilen sözler doğrultusunda başka yere taşınması kararlılığı bir kez daha dile getirildi.

Akdeniz mahallesi Defne Evi’nde gerçekleşen ve çok sayıda kişinin katıldığı toplantıda, Büyükşehir Belediyesi’ne verilen mesaj:

Burada, yeni bir arıtma tesisinin yapımına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Buradan, Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkililerine sesleniyoruz. Verdiğiniz sözü tutun ve bu tesisi buradan taşıyın. Artık biz de mahallelerimiz de temiz hava solumak istiyoruz” şeklinde oldu.

Hatay TİP Milletvekili Barış Atay’ın da katıldığı ve konuşma yaptığı “arıtma tesisi” gündemli toplantıda, önce Platform üyeleri süreçle ilgili bilgi verdi.

Yapılan açıklamalarda, 10 yılı aşkın süredir, bölgede insanca yaşama koşullarının ortadan kalktığı belirtildi, fiziksel ve ruhsal sağlığı bozan arıtma mn Turunçlu Mahallesi’nden taşınması için mücadele verildiği hatırlatıldı.

BAŞKAN SAVAŞ,SÖZ VERMIŞTİ!

Mevcut arıtma tesisinin, Defne ilçesi Turunçlu, Akdeniz, Armutlu ve Aşağıokçular Mahallelerinde yaklaşık 60 bin nüfusun sağlığını tehdit eder hale geldiğini belirten Platform sözcüleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, 31 Mart seçimleri öncesinde, arıtma tesisinin bu bölgeden taşınacağı sözünü kamuoyu önünde defalarca verdiğini belirtirken, şu tespitler paylaşıldı:

Toplantı sunumunda, süreçle ilgili bürokrasi ile yapılan yazışma ve görüşmelerle ilgili bilgiler de verildikten sonra, Platform sözcüleri şu açıklamayı yaptı:

Bu ilkeler ışığında, arıtma tesisinin taşınması kararı alınmışken, bütün itirazlara rağmen Çed Raporu sürecinin kapalı kapılar ardında tamamlanıp, Bakanlıktan ‘olumlu’ kararı çıkarılması tamamen hukuksuzdur!
Tesisin, asi havzası kullanılarak, mevcut ve planlanan meskun mahal dışındaki en uygun yere taşınmasıyla, Asi güzergahı boyunca Harbiye Sinanlı, Gümüşgöze, Değirmenyolu, Balıklıdere, Subaşı, Tavla ve Hancağız beldelerinin atık sularının toplanacağını, bu bölgelerde aktif tarım tapıldığını, sulama Asi Nehri’nden yapıldığını, sofralarımızda zehirli gıda tüketmekten kurtulacağımızı yetkililere anlatmaya çalıştık! Ne yazık ki, ‘halk istemedikçe yeni tesisi burada yapmam” diyen Büyükşehir Belediye Başkanımız, bütçe yetersizlikleri ve maliyetleri öne sürerek, bu fikrinden ve verdiği sözden caymıştır!”

-BEKLENTİLER-

Turunçlu’daki arıtma tesisinin buradan kaldırılacağına dair bir an önce Meclis kararı alınması ve hayata geçirilmesi. Ayrıca bu bölgenin, Defne halkına, Kent Parkı olarak kazandırılması.
Bu taleplerimizin takipçisi olacağımızı, elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğimizi, Büyükşehir Belediyesi’nin tesisi buradan taşımamak için yarattığı spekülasyonlara izin vermeyeceğimizi kamuoyuna duyururuz!”

Toplantıda daha sonra katılımcılar söz aldı.

Milletvekili Barış Atay, insanların yaşam alanı söz konusu olduğunda, her şeyin bu eksende düşünülmesi ve yapılması gerekliliğini belirtirken, Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Özçelik de süreçle ilgili kısa bir bilgi verdi, bölgenin yeşil alana dönüştürülmesi gerektiğini dile getirdi. Dernekler Platformu adına söz alan Mehmet Sultani de, olayın, yaşanan duyarsızlıklar nedeniyle daha üst mercilere, Valilik ve Bakanlıklar düzeyine yansıtılmasını istedi, bölgedeki insanların yaşadığı bu olumsuzluktan ötürü olası eylemlere davetiye çıkarıldığını öne sürdü ve önlem alınmasını istedi. Söz alan diğer katılımcılar da, arıtma tesisinin verilen sözler doğrultusunda başka yere taşınması ve mevcut yerin yeşil alan olarak bölgeye kazandırılmasını istedi.

Haber:Antakya

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
BAŞKAN GÜZEL: ‘RAS-EL SENİ”SEVGİ, MUTLULUK, BARIŞ GETİRSİN!
BAŞKAN GÜZEL: ‘RAS-EL SENİ”SEVGİ, MUTLULUK, BARIŞ GETİRSİN!
BAŞKAN GÜZEL:Kitap Fuarımıza Tüm Halkımızı Bekleriz!
BAŞKAN GÜZEL:Kitap Fuarımıza Tüm Halkımızı Bekleriz!
DEFNE KİTAP FUARI KİTAPSEVERLERİ BEKLİYOR!
DEFNE KİTAP FUARI KİTAPSEVERLERİ BEKLİYOR!
NİKAH SALONUNUN AÇILIŞI YAPILDI!
NİKAH SALONUNUN AÇILIŞI YAPILDI!
Defne Halkı Bizim Sözümüze, Sadakatimize Güvensin ve Sabretsin!
Defne Halkı Bizim Sözümüze, Sadakatimize Güvensin ve Sabretsin!
GÜZEL: HER ZAMAN EĞİTİM KURUMLARIMIZIN YANINDA OLACAĞIZ!
GÜZEL: HER ZAMAN EĞİTİM KURUMLARIMIZIN YANINDA OLACAĞIZ!

maltepe escortşehirler arası evden eve nakliyat