Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

if(get_option('fface')) {echo '
';} else {echo '';} ?>

AKARYAKIT SEKTÖRÜ ZOR DURUMDA!

AKARYAKIT SEKTÖRÜ ZOR DURUMDA!
Bu haber 23 Şubat 2022 - 17:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO), Akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren üyelerinin sektör sorunları ve artan maliyetler ile ilgili bugün bir istişare  toplantısına ev sahipliği yaptı.

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin önderliğinde ve 9.Meslek Komitesi Meclis Üyesi Adnan Korkmaz’ın katkılarıyla bir araya gelen odaya kayıtlı sektör temsilcileri mağduriyetlerini dile getirdi.

Toplantı Sonuç Bildirgesi’nde;

84 milyon vatandaşa 24 saat hizmet eden, yaz kış demeden, bayram seyran dinlemeden ülkenin dört bir yanına dağılmış yaklaşık 14.000 akaryakıt bayisi ağından oluşan sektör 250-300 milyar TL yıllık cirosu olan ve 200-250 bin kişi civarında insanımızı istihdam eden dev bir sektördür.

Maalesef toplumumuzda “Akaryakıt İstasyonları”nın tabiri caizse darphane gibi para bastığı, günlük cirolarının tamamının işletme sahibine kaldığı yönünde bir algı bulunmaktadır. Oysa ki gerçek öyle olmamakla beraber son dönemlerde artan maliyetler ve düşük kar marjı nedeniyle zarar etmektedir.

Elektrik faturasını ve personel giderlerini ödemede zorlanan binlerce istasyon kapanma riski ile karşı karşıya kalmış, yeni yılla birlikte gelen zamlardan sonra akaryakıt sermaye ihtiyacı 2 katına çıkmıştır. Buna en çarpıcı örnekte bazı meslektaşlarımızın sermayeleri yetmediği için iki veya üç akaryakıt istasyonu birleşerek 1 tanker yakıtı ortak olarak almaktadır.

Düşük kar marjlarıyla faaliyet gösteren akaryakıt bayilerinin son dönemde elektrik %127, personel maliyeti %50,60, işletme giderleri %95, TTS giderleri %105, diğer giderler %50 oranında artmış, ancak buna mukabil gelirlerde bir artış yaşanmamıştır.

Sektörde nakliye maliyetlerinin artması, kredi kartına ödenen korkunç komisyonlar, kanun ve yönetmeliklere getirilen yaptırımlar ile mali yüklerin enflasyon oranında artması bir çok firmayı kapanma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmıştır.

Tüm bu olumsuzlukların yanı sıra yıllık cirosu 10 milyon tl olan istasyonda da 100 milyon tl olan istasyondan da “1 milyon tl ile 1.5 milyon tl” arasında vergi dairesine teminat mektubu istenmekte ve bundan dolayı büyük mağduriyetler yaşanmaktadır.

Akaryakıt İstasyonları sahipleri olarak sektörün üzerindeki vergi yükünün azaltılması, kar marjı oranı düzenlemesi, zor günler geçiren firmalara kredi ve hibe imkanı sunulması ile enerji maliyetlerini düşürmek için sektöre özel yenilenebilir enerji üretimi için destek sağlanması acil olarak gerekmektedir.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
ULUSLARARASI İSTANBUL MOBİLYA FUARINA ANTAKYALI MOBİLYACILAR DAMGA VURDU!
ULUSLARARASI İSTANBUL MOBİLYA FUARINA ANTAKYALI MOBİLYACILAR DAMGA VURDU!
ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI VE REGAİP KANDİLİ…
ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI VE REGAİP KANDİLİ…
YARIYIL TATİLİ AİLECE KALİTELİ…
YARIYIL TATİLİ AİLECE KALİTELİ…
CHP ANTAKYA BAŞKAN YILMAZ’A PROJE ÖNERDİ!
CHP ANTAKYA BAŞKAN YILMAZ’A PROJE ÖNERDİ!
BAŞKAN YILMAZ:MİLLET BAHÇESİ İÇERİSİNE BİN KİŞİLİK…
BAŞKAN YILMAZ:MİLLET BAHÇESİ İÇERİSİNE BİN KİŞİLİK…
ZAMLAR MUTLAKA GERİ ÇEKİLMELİ!
ZAMLAR MUTLAKA GERİ ÇEKİLMELİ!