Bizim Gazete
Bizim Gazete
Hatay Bizim Gazete
Bizim Gazete

SON DAKİKA

if(get_option('fface')) {echo '
';} else {echo '';} ?>

KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN BİTİRİLMESİ HEPİMİZİN SORUMLULUĞUDUR!

KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN BİTİRİLMESİ HEPİMİZİN SORUMLULUĞUDUR!
Bu haber 25 Kasım 2021 - 12:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin,oda kadın çalısanlarıyla birlikte;”Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü“ Chance to Change işbirliği ile Kadına Yönelik Şiddete Farkındalık yaratmak için ATSO binasında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Birleşmiş Milletler, 17 Aralık 1999 tarihinde, 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etmiştir.

Chance to Change ile Kadına Yönelik Şiddete Farkındalık yaratmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Toplumu, aileyi oluşturan iki temel varlık kadın ve erkektir. Ancak bugünün konusu çoğu zaman egemen güç olarak kabul gören erkek değil; her zaman tartışılan kadın ve kadının rolüdür.​

Dünyanın birçok ülkesinden farklı kültür ve inançlara sahip, toplumun farklı tabakalarına mensup insanlar olarak, ortak meselemiz, kadını ve kadının statüsünü, kadının ilerlemesini ve Kadına Yönelik Şiddete farkındalık yaratmak üzere burada bulunmaktayız.​​

Zira kadının ilerlemesi toplumsal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın meselesi değildir. Kadın meselesi, aynı zamanda demokratik, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yoludur. Bu mesele, sosyo-kültürel kalkınmanın da önkoşuludur. Bunu başaran toplumlar refahın, kalkınmanın ve adaletin de sahibi olurlar.​

Daha insan hakları merkezli, yaşanabilir bir dünya için, kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda fırsat ve olanaklardan eşit, adil bir biçimde yararlanması son derece önemlidir.

Kadına yönelik şiddetin bitirilmesi hayati derecede önemlidir ve şiddetin bitirilmesi hepimizin sorumluluğudur.

“2020 YILI KADIN CİNAYETLERİ”

2020 yılında Türkiye genelinde işlenen 527 kadın cinayetinde; az sayıda aile efradı olmak üzere 373 kadın öldürüldü, 263 kadın ve aile bireyi de yaralandı.

Bu kadın cinayetlerinin 248’i ateşli silahlarla, 124’i kesici aletlerle işlendi. 155 kadın ise boğuldu, darp edildi, yakıldı, yüksekten atıldı. Bu tür ölümlerin bazılarında suçu işleyenlerin “intihar” görüntüsü vermeye çalıştıkları zaman zaman ortaya çıktı, çıkıyor.

2021’in ilk 2 ayında ise yaşanan toplam 96 kadın cinayetinde 77 kişi öldü, 35 kişi yaralandı. Bu cinayetlerin de 11’inde tüfek, 31’inde tabanca olmak üzere 42’sinde ateşli silahlar, 26’sında kesici aletler kullanılırken 28 kadın şiddet gördü, darp edildi,”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
ERDOĞAN’DAN BAŞKAN YILMAZ’A ÖDÜL!
ERDOĞAN’DAN BAŞKAN YILMAZ’A ÖDÜL!
KIŞLIK GİYİM YARDIMI İÇİN BAŞVURABİLİRSİNİZ!
KIŞLIK GİYİM YARDIMI İÇİN BAŞVURABİLİRSİNİZ!
FESTİVALE DAVETLİSİNİZ!
FESTİVALE DAVETLİSİNİZ!
KURAN:HEP BİRLİKTE ATATÜRK OLMAK ZORUNDAYIZ!
KURAN:HEP BİRLİKTE ATATÜRK OLMAK ZORUNDAYIZ!
Kurtuluş Caddesi Restorasyon Çalışmalarında 3. Etap Başladı!
Kurtuluş Caddesi Restorasyon Çalışmalarında 3. Etap Başladı!
BİLİM ŞENLİKLERİNE HAZIR OLUN!
BİLİM ŞENLİKLERİNE HAZIR OLUN!